2014. március. 14. 19:21 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 14. 19:20 Világ

Az eddigi szociális miniszter alakít kormányt Észtországban

Taavi Roivas eddigi szociális minisztert kérte fel kormányalakításra pénteken Toomas Hendrik Ilves észt államfő.

A liberális konzervatív Észt Reformpárt 34 éves politikusa várhatóan az eddig ellenzékben lévő szociáldemokratákkal közösen alakít majd kormányt. A két párt együtt 55-öt tudhat magáénak a 101 parlamenti mandátumból. Roivasnak két héten belül kell benyújtania és szavazásra bocsátania kormányprogramját.

A miniszterelnöki poszt korábbi várományosa Siim Kallas, az Európai Bizottság egyik alelnöke, közlekedési biztos volt. Kallas - ugyancsak a Reformpárt egyik politikusa - pár nappal ezelőtt elállt a jelöltségtől, miután a sajtóban az a bírálat érte, hogy 1994-ben az észt központi bank vezetőjeként egy döntésével államcsőd közeli állapotba sodorta Észtországot. Politikai ellenfelei José Manuel Barrosónál, az Európai Bizottság elnökénél tiltakoztak amiatt, hogy Kallas úgy folytat egyeztetéseket a kormányalakításról, hogy közben még az Európai Bizottság tagja.

Taavi Roivas egy másik párttársát, a március elején lemondott Andrus Ansipot követheti az észt kormány élén. Ansip 2005 óta, három kormányzati cikluson keresztül volt miniszterelnök. Március elején adta be lemondását, ami egyúttal az egész kormány menesztését is jelentette. Ansip nem indokolta meg távozását, de az észt médiában széles körben arról spekulálnak, hogy az 57 éves politikus az ország EU-biztosi helyére pályázik az idei európai parlamenti választások után felálló új testületben.

Észtországban 2015 márciusában lesznek a következő parlamenti választások.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.