Kiderült, kik azok az iráni állampolgárok, akik lopott útlevéllel utaztak a szombaton felszállás után két órával eltűnt malajziai járaton, és akiknek neve ezáltal felmerülhetett a légi szerencsétlenséggel összefüggésben. Az Interpol főtitkára azonban kedden közölte, egyre kevésbé valószínű, hogy terrorcselekmény áldozata lett a repülőgép és utasai.
A perzsa férfiak egy ugyancsak iráni, „Ali” néven emlegetett közvetítő által jutottak hozzá a repülőjegyekhez, míg útleveleiket korábban tulajdonították el, egy osztrák és egy olasz utas neve alatt ültek fel a járatra. Az már biztos, hogy Dohából még iráni útlevéllel érkeztek Malajzia fővárosába, a lopottakat a pekingi járaton használták először. A biztonsági ellenőrzéskor Kuala Lumpurban ujjlenyomatokat vettek tőlük, amiket a malajziai hatóságok hamarosan átadnak az FBI-nak.
Amerikai hivatalos személyek egyelőre nem erősítették meg, hogy a lopott útlevéllel utazó férfiak terrorcselekményt hajtottak volna végre, ám a feltételezést cáfolni sem tudták.
A BBC információi szerint Malajzia rendőrségi főfelügyelője ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy „a fiatal irániak nem valószínű, hogy bármilyen terrorista csoport tagjai lettek volna”. Ezzel Pouria Nour Mohammad Mehrdadra és Delavar Seyed Mohammadrezara utalt, előbbinek anyjával a hatóságok már kapcsolatba is léptek, a nő megerősítette, hogy várta 18 éves fia érkezését Frankfurtban.
Ronald Noble, az Interpol főtitkára osztja a főfelügyelő véleményét: "minél több információhoz jutunk, annál inkább hajlunk arra a konklúzióra, hogy nem terrorcselekmény történt" –közölte egy sajtótájékoztatón.
A terrorcselekmény tényét vonja kétségbe az a tény is, hogy a két fiatal férfi nem egy konkrét útvonalon kívánt Európába jutni, csupán minél olcsóbb jegyeket szerettek volna váltani, így vállalva a megnyúlt utazási időt is a pekingi átszállással, valamint, hogy kimondott céljuk volt az öreg kontinensen való letelepedés. A nyomozásban szintén részt vevő thaiföldi rendőrség is valószínűsíti, hogy a két iráni menedékkérő és nem terrorista volt.
Az Interpol az irániak kilétének nyilvánosságra hozásától egyébként azt reméli, hogy családtagjaik – a fiatalabb férfi anyjához hasonlóan – kapcsolatba lépnek majd a hatóságokkal, és új információkkal fognak szolgálni a nyomozáshoz.
A Malaysia Airlines Kuala Lumpurból Pekingbe tartó járatán 239-en utaztak, a gép roncsait már összesen 34 repülőgép és 40 hajó keresi több országból. A világsajtóban megjelent sok kép közül az angol nyelvű The Wall Street Journal oldalán találhatót közöljük a roncsok legvalószínűbb fellelhetőségéről, erre pásztáznak a repülőgép keresésére indított egységek.
#MH370 search continues. Graphic shows expanded search area. Our live stream for news: http://t.co/SQfuD20eIt pic.twitter.com/j9Q6NG4CNs
— Newley Purnell (@newley) 2014. március 11.
A légitársaság vezérigazgatója is megszólalt,nyilatkozatában azt mondja, hogy egyre eltökéltebbek a gép felkutatatásában és azt egyre keményebben keresik. Eközben a francia ügyészség gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával előzetes eljárást indított a Malaysian Airlines malajziai légitársaság eltűnt utasszállító repülőgépe ügyében - közölték kedden francia igazságügyi források. Az eljárást a francia törvények értelmében automatikusan meg kellett indítani, hiszen a gépen négy francia állampolgár is tartózkodott.