2014. február. 23. 17:18 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 23. 16:59 Világ

Tíz éve nem volt ilyen: kínai külügyminiszter ment Irakba

Több mint tíz éve először látogatott Irakba magas rangú kínai politikus: Vang Ji külügyminiszter vasárnap érkezett Bagdadba, hogy kereskedelmi kérdéseket és az iraki biztonsági erők fegyverrel való ellátását vitassa meg az iraki kormány képviselőivel.

A kínai diplomácia vezetője találkozott Núri al-Máliki iraki kormányfővel, aki együttműködést szorgalmazott a két ország között a terrorizmus elleni küzdelemben. Hosjar Zebari iraki külügyminiszter a közös sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy Kína Irak legfontosabb kereskedelmi partnere, és a legfontosabb befektető az olajiparban és az áramszolgáltatási szektorban.

A kínai PetroChina és CNPC Limited olajvállalatok kiemelkedő szereplői az iraki energiapiacnak, és jelentősen hozzájárulnak az iraki kormány bevételeihez. Bagdad növelni kívánja a nyersolaj kivitelét, és az ebből származó bevételből az ország infrastruktúrájának újjáépítését akarja finanszírozni.

Néhány nappal korábban Szergej Lavrov orosz külügyminiszter látogatott Bagdadba, és ígéretet tett arra, hogy Moszkva felgyorsítja a fegyverszállítást az iraki csapatoknak. Az ENSZ legfrissebb jelentése szerint tavaly egész évben csaknem kilencezer, idén januárban pedig több mint ezer ember vesztette életét Irakban erőszakos akciókban.

Szakértők úgy vélik, hogy több mint 140 ezer halálos áldozatot követelő, majdnem három éve tartó szíriai polgárháború miatt nőtt meg Irakban is az erőszakcselekmények száma, és részben ezzel kapcsolatban erősödtek fel a vallási ellentétek a síiták és a szunniták között.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.