Ferenc pápa: a mai családot bántalmazzák és lenézik
A család a témája a Vatikánban csütörtökön kezdődött rendkívüli konzisztóriumnak, amelyre Ferenc pápa megválasztása óta első alkalommal hívta össze az egyház bíborosait.
A világ minden részéből 180 bíboros érkezett a Vatikánba, köztük Erdő Péter esztergom-budapesti érsek, valamint az a 19 fő, akit Ferenc pápa szombaton bíborosi rangra emel.
A kétnapos rendkívüli konzisztórium témáját az egyházfő jelölte ki, és a családról szól majd az októberre meghirdetett püspöki szinódus is, amelynek főrelátora Erdő Péter bíboros lesz.
Nagyon aktuálisnak és jelentős pásztori kihívásnak nevezte a családdal való foglalkozást Angelo Sodano egykori szentszéki államtitkár, a bíborosi kollégium dékánja a konzisztóriumot megnyitó beszédében. Hozzátette: a bíborosi testület támogatásáról biztosítja az egyházfőt az "emberiség történetének mostani összetett korszakában".
Ferenc pápa a bíborosok előtti felszólalásában úgy fogalmazott, "a mai családot bántalmazzák és lenézik". Az egyházfő szerint tenni kell azért, hogy elismerést kapjon, "mennyire jó, igaz és szép családot alkotni, családnak lenni ma, ez elengedhetetlen a világ élete, az emberiség jövője miatt". A család a társadalom alapvető egysége - hangsúlyozta az egyházfő.
Ferenc pápa bölcs és bátor családpasztorációt szorgalmazott egyházától a mai világban a családdal kapcsolatos kihívások megoldására. A család lesz a témája a hétfő-keddi püspöki szinódusnak is, amely szintén az októberi egyházi találkozót készíti elő. Az argentin egyházfő tavalyi megválasztása óta foglalkozik a korunk gazdasági és társadalmi válságában szintén krízisbe került család szerepével. Ferenc pápa gyakran beszél a munkanélküliség és a szegénység miatt is felbomló családi egységről. A kihívás Ferenc pápa szerint az, hogy az egyház miként tud ezzel szembesülni és megoldást találni többek között olyan pásztori kérdésekre mint a templomban házasodott, de elvált hívőknek a szentségekben való részesítése.