2014. február. 12. 16:44 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. február. 12. 16:44 Világ

Gyerekeknek is engedélyezhetik az eutanáziát Belgiumban

Az eutanázia 18 éves korhatárnak eltörléséről vitázott szerdán a belga parlament és csütörtökön akár el is fogadhatják azt a törvénymódosítást, amely gyógyíthatatlan gyermekek estében is lehetővé tenné a halálba segítést. Belgium egyike annak a kevés európai országnak, ahol nem tövénybe ütköző az eutanázia intézménye.

A gyerek-eutanázia kérdése a felmérések szerint alaposan megosztja a főként  liberális beállítottságú Belgiumot. A belga parlament csütörtökön szavaz a kérdésről, és amennyiben eltörli az eutanáziára vonatkozó, 18 évnél meghúzott korhatárt, bizonyos kitételekkel ugyan - szülői beleegyezéshez, pszichológiasi szakvéleményhez kötve - legálissá válhat a gyerek-eutanázia - írja a Guardian.

A tervezetnek vannak ellenzői is, akik az elmúlt időszakban többször is az utcán adtak hangot véleményüknek. Ezzel szemben a gyerek-eutanázia támogatói közé tartozó neves gyerekorvos, Dr. Gerland van Berlaer szerint a módosítás csak olyan tinédzserek esetében fog a gyakorlatban is életbe lépni, akik rák és egyéb súlyos betegségek miatt elviselhetelen fájdalmakkal élnek. A szakorvos szerint az emberi méltóság megőrzése a legfontosabb kérdés az ilyen helyzetekben, és ez a méltóság a fiatalkorúakat is ugyanúgy megilleti.

Berlaer véleménye viszont nem általános a gyerekorvosok körében. Nemrégiben 160 kollégája nyílt levélben kérte a parlamenti képviselőket, hogy ne szavazzák meg a korhatár eltörlését. A tiltakozó orvosok szerint ez egy elhamarkodott döntés lenne, mivel az ilyen betegek fájdalomcsillapítása az orvostudomány gyors fejlődésének köszönhetően a jövőben egyre hatékonyabbá válik majd.

Belgiumon kívül csak a Hollandiában és Luxemburgban legális az eutanázia. Hollandiában 18 év felett kérhető csak az orvosi ellátás befejezése, Luxemburgban a 12 és 15 év közötti gyerekeknél a szülők beleegyezése szükséges az euatnáziához.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.