2014. január. 13. 08:45 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 13. 09:06 Világ

Megvan, kit küld el a kormány Saron temetésére

Megérkeztek a külföldi delegációk Izraelbe Ariel Saron volt miniszterelnök temetésére hétfőn. Az országban a szertartás idejére a biztonsági intézkedéseket is fokozták. A magyar kormányt Fónagy János államtitkár képviseli.

Huszonhárom külföldi küldöttség érkezett Jeruzsálembe a nyolc év kóma után szombaton elhunyt volt miniszterelnök, Ariel Saron délelőtti, a kneszetnél zajló búcsúszertartására. A magyar kormányt Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára képviseli.

A hivatalos állami rendezvényen beszédet mond többek közt Benjámin Netanjahu kormányfő, Simon Peresz államelnök, Juli Edelstein, a kneszet elnöke, valamint a család által felkért két szónok: Simon Kahaner, egykori beosztottja a legendás 101-es ejtőernyős egységből (Izrael első, Saron által életre hívott és vezetett katonai kommandójából), és Marit Danon, az elhunyt politikus titkára kormányfői korszakából.

A temetés helyszíne mindössze tíz kilométerre található a gázai határtól, hétfő reggel két rakétát lőttek a szomszédos izraeli területekre a Gázai övezetből, de – a katonai rádió közlése szerint – ez nem változtatta meg az előkészületeket. Drónokkal és a légierő más eszközeivel ellenőrzik a gázai térséget a temetés idején – mondták a hadsereg illetékesei.

Várhatóan ezrek kísérik utolsó útjára Ariel Saront, védelmükre a környékre telepítették a Vaskupola védelmi rendszer egy egységét is. A területen nyolcszáz rendőr vigyáz a tömeg nyugalmára, a távolabb állók számára hat hatalmas kivetítőn mutatják majd a sírnál zajló eseményeket. Miki Gavrielov elénekli az elhunyt politikus egyik kedves dalát, majd katonai szertartással helyezik örök nyugalomra a halottat.

Izrael egyik legmeghatározóbb, bár igen ellentmondásos személyiségének, Ariel Saronnak a nevét fogja viselni ezentúl egy híd és egy laktanya – jelentették be a hatóságok.

Hirdetés
Címkék
Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.