2014. január. 10. 13:14 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 10. 13:42 Világ

Átírhatja a gyarmatosítás történetét egy új lelet

Heves vitát robbantott ki új-zélandi és ausztrál kutatók között egy új-zélandi lelet, amely újraírhatja a Csendes-óceán déli részének európaiak általi korai feltérképezésének történetét.

A vita középpontjában az a kérdés áll, hogy vajon indultak-e titkos európai felfedezőutak Új-Zélandra a között, hogy a holland származású felfedező, hajós és kereskedő, Abel Tasman 1642-ben első európaiként eljutott a szigetországba, és hogy James Cook brit felfedező 1769-ben felderítette és meglepően pontosan feltérképezte Új-Zéland kettős szigetét.

A szakembereknek nincs tudomásuk más sikeres európai felfedezőútról ezen időszakból, ám az Új-Zéland Északi-szigetének felső csücskében található Kaipara kikötőben feltárt hajóroncs gerendáinak radiokarbonos kormeghatározása azt sugallta, hogy mégis csak volt legalább egy másik európai expedíció.

Egy ausztrál tanulmány szerint a gerendák nagyjából 1705-ből származnak, ami azt jelenti, hogy ez a legrégebbi ismert hajóroncs, amelyet a régióban találtak. A Journal of Archaeological Science című nemzetközi folyóiratban közölt eredményeikben a szakemberek arra is rámutattak, hogy a gerendák valószínűleg holland eredetűek.

Az ausztrál Új-dél-walesi Egyetem klímakutatójaként dolgozó Jonathan Palmer, a tanulmány vezető szerzője szerint az európai gyarmatosító hatalmak közötti versengés miatt talán előfordulhatott, hogy titokban tartották a felfedezőutakat. Az új-zélandi Massey Egyetem professzora, Paul Moon történész azonban "nevetséges romantikus kalandtörténetnek" titulálva hessegette el a titkos gyarmatosításra vonatkozó elméletet.

A szakember a hajóroncs vizsgálatának tudományos és történelmi módszereit is kritizálta, mondván, hogy mindössze néhány fadarabot vontak górcső alá, nélkülözve mindenfajta szisztematikus próbálkozást arra, hogy az egész – azóta az óceánfenékbe süllyedt – roncsból mintákat vegyenek.

"A bevizsgált faminták könnyen származhattak egy másik, régebbi vízi járműből, amelynek gerendáit felhasználták a felfedezett hajó helyreállításához. Ez ugyanis bevett gyakorlat volt abban az időszakban. Mindezek fényében pedig szinte teljesen értéktelenné válik a hajón végzett kormeghatározási vizsgálat" – húzta alá a szakember közleményében.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 10. 13:00

Fidesz–Mi Hazánk-meccs lett a tolnai időköziből – riport a körzetből, ahol a Tisza nem indított jelöltet

A Mi Hazánk futhat be második helyre a Fidesz jelöltje mögött az időközi választáson Tolna megyében, amelyet Potápi Árpád halála miatt tartanak a hétvégén. A baráti polgármesterektől állítólag 60 százalékos Fidesz-győzelmet várnak el, a dombóvári Tisza-szimpatizánsok pedig rájöttek, hogyan lehet annak ellenére izgalmas a vasárnapi választás, hogy a Tisza nem indított jelöltet. Riport Tolnából.