2014. január. 09. 12:38 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 09. 12:38 Világ

Videó: Zavargásba és gyújtogatásba fulladt a Samsung-gyár építése

Egy Samsung-gyárat építő munkások és biztonsági erők csaptak össze Vietnamban, miután a munkások egyikét megverték a biztonságiak.

Motorbicikliket gyújtott fel és összecsapott a rendőrséggel egy Észak-Vietnamban épülő Samsung-gyár több ezer munkása csütörtökön, értesülések szerint egy ember meghalt, további négyet pedig súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba.

Nguyen Van Giang, a gyárat biztosító alakulat vezetője a helyi Dan Tri internetes újságnak elmondta: az erőszak akkor tört ki, amikor a biztonsági őrök nem engedtek be az építkezés területére egy munkást, aki nem tudta bemutatni belépőkártyáját, s ütlegelni kezdték.

A több mint háromezer főből álló tömeg ezután felgyújtotta a biztonsági erők és a rendőrség bádogépületeit és motorbiciklijeit. A nézelődők által készített videofelvételek arról tanúskodnak, hogy a munkások kövekkel dobálták meg a rendőröket. A helyi hatóságok szerint három órával később sikerült helyreállítani a rendet.

A Samsung és további technológiai vállalatok, például az Intel és a Nokia, egyre inkább az indokínai országba helyezik át termékeik gyártását, mivel Vietnamban olcsóbb a munkaerő, mint például a szomszédos Kínában. Emellett Vietnam vezetése elnéző az adóelkerüléssel szemben is, ezzel is azt próbálja elérni, hogy az ország gazdaságát a hagyományos ruhaipari cikkek helyett a magasabb hozzáadott értéket képviselő szektorok irányába mozdítsák el. Vietnam technológiai exportja - ez többnyire mobiltelefonokat és táblagépeket takar - jelentősen nőtt az elmúlt három évben.

A dél-koreai Samsung vállalat tavaly óta építi kétmilliárd dollár értékű új üzemét Thai Nguyen tartományban, ahol okostelefonokat gyárt majd, és a társaság legnagyobb gyártóegysége lesz világszerte.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.