Több ezer lázadót fegyvereztek le Banguiban
A Séléka egykori közép-afrikai lázadócsoport tagjai közül több mint hétezret fegyvereztek le és küldtek vissza a kaszárnyákba - közölte szerdán az országban állomásozó afrikai uniós katonai misszió egyik tagja.
"A Séléka-harcosok nagy részét immár ellenőrzés alá vontuk. Eddig kicsivel több mint hétezer embert fegyvereztek le és küldtek vissza a különböző fővárosi kaszárnyákba" - mondta a neve elhallgatását kérő illetékes, aki az Afrikai Unió MISCA névre keresztelt válságkezelő műveletének egyik magas rangú tisztségviselője.
"Úgy tűnik, visszatérünk a megszokott állapotba" Banguiban, ahol a vallási erőszak az utóbbi két hétben több mint hatszáz áldozatot követelt - vélte a forrás, hozzátéve, hogy "időnként még vannak lövöldözések a város bizonyos negyedeiben, a hónap eleji helyzethez képest azonban lényegesen nyugodtabb a légkör".
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa azután hagyta jóvá Franciaország és az Afrikai Unió katonai beavatkozását, hogy Banguiban december 5-én véres összecsapások törtek ki az ország irányítását néhány hónappal ezelőtt megszerző muzulmán szervezet, a Séléka fegyveresei és az ellenük fellázadt keresztény harcosok között. A rend helyreállítása és a civil lakosság védelme érdekében Párizs ezerhatszáz fegyveressel támogatja a BT-határozat felhatalmazásával 3600 fősre duzzadó afrikai válságkezelő missziót.
A Közép-afrikai Köztársaságot a Séléka szövetség lázadóiból megalakult kormány irányítja azóta, hogy márciusban több ezer fegyveresük megszállta a fővárost, eltávolították a hatalomból Francois Bozizé államfőt, és az elnöki tisztséget a lázadók koalíciójának vezetője, Michel Djotodia vette át.
Habár számos ásványkincsben - egyebek mellett uránércben, aranyban és gyémántokban - gazdag, a Közép-afrikai Köztársaság az egyik legszegényebb ország a világon.