2013. december. 01. 21:08 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 01. 20:50 Világ

Kínai szigeteket követel Japántól

A Kairói Nyilatkozat 70. évfordulóján annak maradéktalan végrehajtását szorgalmazzák vasárnap a kínai állami médiában. Japán által "ellopott" szigetek visszaadása is szóba került.

A Kairói Nyilatkozat előzménye, hogy a 2. világháború vége felé, 1943 novemberében Franklin D. Roosevelt amerikai elnök, Winston Churchill brit miniszterelnök és a Kínai Köztársaság képviseletében Csang Kaj-sek generalisszimusz a nyilatkozatban kinyilvánították közös szándékukat, hogy Japán agresszióját megfékezzék és megtorolják. Megfogadták, hogy Japánt kiűzik mindazokról az egyéb területekről is, amelyeket "erőszakkal és mohón" elvett. Állást foglaltak abban, hogy Korea "szabad és független lesz".

1945. július 26-án a Potsdami Egyezményben megerősítették a Kairói Nyilatkozatban foglaltakat, 1945. szeptember 2-án a kapituláció aláírásakor pedig Japán elfogadta a potsdami dokumentumot.

Luo Jüan, a nemzetközi ügyek szakértője a Zsenmin Zsipao című pártlapban vasárnap azt emelte ki, hogy Tokió kötelessége, erőfeszítéseket tenni az 1943-as dokumentumban foglaltak végrehajtására.

Liu Csiang-jung, a Tsinghua Egyetem helyettes dékánja a Hszinhua hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy a Kairói Nyilatkozat egyértelműen kifejezi Kína szuverén jogát a "Japán által ellopott" területek fölött, beleértve a vitatott hovatartozású kelet-kínai-tengeri Tiaojü-szigeteket. Liu szerint a hetven évvel korábbi dokumentum kötelező erejének "örökké" érvényesülnie kell.

Egy másik szakértő, Vu En-jüan arra emlékeztetett, hogy az 1972-es kínai-japán közös közleménybe szintén belefoglalták a Potsdami Egyezmény 8. cikkelye "őszinte végrehajtásának" kötelezettségét. Ez vonatkozik a Kairói Nyilatkozat érvényben tartására. Vu ezzel arra utalt, hogy a Tiaojü-szigetek, mint Tajvanhoz tartozó szigetek Kínát illetik meg.

Az Egyesült Államok 1951-ben számos más országgal San Franciscóban békeszerződést kötött Japánnal, de Kína - Koreához és Indiához hasonlóan - ennek előkészítéséből kimaradt, azt nem írta alá, rendelkezéseit nem ismerte el. (A Szovjetunió szintén nem volt az aláírók között.) Kína így nem fogadta el azt, hogy az Egyesült Államok gyámsága alá vonta a Tiaojü/Szenkaku-szigeteket, majd erre alapozva 1972-ben Japán rendelkezésébe adta.

Hirdetés