Díjat kaptak a világháborús kódolásért az indiánok
A kódolás művészetéért tüntetett ki egy 200 fős indián csoportot az amerikai kongresszus.
Húsz indián törzs – köztük a komancs és a szeminol indiánok – képviselői részesültek helyi idő szerint szerdán a kongresszus által odaítélt aranyéremben, azaz a törvényhozás legmagasabb polgári kitüntetésében, hivatalos indoklás szerint a kódolás művészetéért.
Az első és a második világháborúban az észak-amerikai indián törzsek ősi nyelvüket használva jelentős szerepet játszottak az ellenség megtévesztésében.
Különös hírnévre tettek szert a navajo (navahó) indiánok, akik a második világháborúban ősi nyelvüket használva továbbítottak fontos katonai üzeneteket az amerikai csapatoknak. A navajók által használt kódnyelvet az ellenség nem tudta megfejteni. Az indiánok a japán csapatok mozgásáról, stratégiájáról továbbítottak több ezer üzenetet, ezzel pedig jelentős mértékben segítették a szövetségeseket a második világháború megnyerésében.
A navajo indiánokat érdemeikért korábban már kitüntették. Most a többi indián törzs volt soron. A szerdai ünnepségen több kitüntetett hagyományos öltözetben jelent meg.