Megunták az ingázást az EP-képviselők
Az Európai Parlamentnek (EP) meg kell adni a jogot, hogy eldönthesse, hol és mikor ülésezik – fogalmaz egy szerdán elfogadott brüsszeli állásfoglalás.
Az Európai Parlament az EU-szerződés módosítását kezdeményezné azért, hogy a tagállamok egyhangú döntése helyet az EP határozhassa meg plenáris üléseinek helyszínét és az intézmény belső felépítését – derül ki egy EP-állásfoglalásból.
Az EP „eredményesebb és költséghatékonyabb lenne, illetve a környezetvédelmi szempontokat is jobban tiszteletben tartaná, ha egy helyen működne" – szól az állásfoglalás.
„A Brüsszel és Strasbourg közötti havi rendszerességű migráció folytatása a legtöbb uniós állampolgár szemében (...) szimbolikus negatív üggyé vált, (...), különösen egy olyan időszakban, amikor a pénzügyi válság súlyos és fájdalmas költségvetési megszorításokhoz vezetett a tagállamokban" – fogalmaz az állásfoglalás, amelyet 483 szavazattal, 141 ellenszavazat és 34 tartózkodás mellett fogadtak el.
Az EU-szerződés jelenleg azt mondja ki, hogy szerint az Európai Parlament székhelye Strasbourg, ahol tizenkét, havonta tartandó plenáris ülést kell rendezni.
Az állásfoglalás az EP Brüsszel, Luxemburg és Strasbourg közötti földrajzi széttagoltságából adódó költségeket 156 és 204 millió euró közé teszi. Ebbe beletartozik a strasbourgi székhely évi 103 millió eurós költsége is. A három helyszín költsége az állásfoglalás szerint az intézmény éves költségvetésének 10 százalékát teszi ki. A Brüsszel, Luxemburg és Strasbourg közötti ingázás okozta éves szén-dioxid-kibocsátás 11 és 19 ezer tonna között van.
A képviselők felkérték a EP adminisztratív ügyeiben döntést hozó elnökségét, hogy rendeljenek meg egy kutatást arról, hogyan vélekednek az európaiak a EP három helyszínen fenntartott irodáiról. A felmérésnek 2014. január elsejéig kell elkészülnie, és a kérdéseknek konkrétan utalniuk kell a jelenlegi működésből fakadó anyagi, környezeti és hatékonyságbeli költségekre.