2013. november. 14. 16:43 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 14. 16:42 Világ

Átengedte a román alkotmánybíróság a felpuhított népszavazási küszöböt

Alkotmányosnak ítélte az ötvenről harminc százalékra leszállított népszavazási érvényességi küszöböt a román alkotmánybíróság csütörtökön, és ezzel elutasította Traian Basescu államfő óvását.

A Romániában kormányzó Szociálliberális Szövetség májusban módosította a népszavazási törvényt, hogy az esetleges választói érdektelenség ne hiúsítsa meg az alkotmány tervezett módosítását, amelyről népszavazást kell majd kiírni.

A jogszabály szerint a választói névjegyzékben szereplők több mint fele helyett a választók több mint 30 százalékának részvételére lesz szükség ahhoz, hogy  egy referendum érvényes legyen, ugyanakkor egy népszavazás csak akkor tekinthető eredményesnek, ha az azon feltett kérdésre a választói névjegyzékben szereplő polgárok legalább 25 százaléka, plusz egy fő igennel voksol.

Alkotmányossági óvásában az államfő arra hivatkozott, hogy az érvényességi küszöb leszállítása nem biztosítja meggyőző módon a népakarat tükrözését. A taláros testület szavazattöbbséggel utasította el az óvást.

Az új érvényességi küszöb alapján - a taláros testület egy korábbi döntése értelmében - csak egy év múlva lehet referendumot szervezni Romániában.

Basescunak az alkotmánybírósági döntés közzététele után tíz napon belül ki kell hirdetnie a törvényt, amely a hivatalos közlönyben való megjelenése után egy évvel lép hatályba.

A  Szociálliberális Szövetség azt tervezi, hogy a jövő évi államelnök-választás első fordulójával köti össze az alkotmánymódosító népszavazást, de a törvény életbe lépésének késése miatt kérdésessé vált, hogy lehet-e az elnökválasztást addig halogatni, amíg hatályba lép a 30 százalékos népszavazási érvényességi küszöb.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.