2013. november. 07. 19:36 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 07. 19:31 Világ

Sír a volt belga király, mert nem kap elég pénzt

Anyagi gondokra panaszkodik II. Albert, a júliusban lemondott belga uralkodó, mert csökkentették a királyi családnak járó állami támogatásokat – írta a Le Soir című belga napilap csütörtökön.

II. Albert júliusban mondott le a trónról legidősebb fia, Fülöp javára. A királyváltással egy időben csökkentették az uralkodónak és családjának az államkasszából juttatott támogatásokat. Húsz évig, 1993 augusztusától 2013 júliusáig tartó uralkodása alatt II. Albert évi 11,5 millió euróból fedezhette kiadásait. Fülöp trónra lépésével az éves juttatás az addigi összeg kevesebb mint tizedére, bruttó 923 ezer euróra zsugorodott.

Az új szabályok értelmében ráadásul a "királyi fizetések" adókötelesek, és az uralkodó családtagjai immár áfát is kötelesek fizetni vásárlásaik után. Jóllehet II. Albert így is évi 700 ezer euróból gazdálkodhat, a Le Soir szerint a 79 éves volt uralkodó gyakran "keservesen panaszkodik" a kevés pénz miatt. A lap egy névtelenséget kérő forrásra hivatkozva azt írta: II. Albert úgy érzi, nem úgy bánnak vele, ahogy azt elvárná, és emiatt "nehézségei adódnak".

A júliusban lemondott uralkodónak az állam tartja fenn brüsszeli rezidenciáját, a Belvédere-kastélyt, illetve a költségvetésből fedezik a luxusjachtjának költségeit is.

Elio Di Rupo belga kormányfő csütörtökön a Le Soirban megjelentekre úgy reagált: a királyi család juttatásainak csökkentése fontos reform volt, amelynek köszönhetően Belgium lett a világ "egyik legmodernebb és legátláthatóbb" monarchiája. Hozzátette azt is, hogy a kormánynak nem áll szándékában "néhány nullával megtoldani" az összeget. Flamand ellenzéki képviselők arra is rámutattak, hogy II. Albertnek van egy villája a Francia Riviérán, illetve lakása van Rómában és Párizs belvárosában is.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.