2013. november. 05. 17:43 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 05. 17:41 Világ

Arafat-rejtély: titkolják a palesztinok, mit talált a halottkém

A palesztin illetékesek kedden megkapták a svájci laboratóriumi tesztek eredményeit Jasszer Arafat néhai palesztin vezető halálának lehetséges okáról, azokat azonban egyelőre nem tették közzé.

A halottkémi jelentést Genfben adta át a laboratórium - közölte egy palesztin tisztségviselő hozzátéve, hogy tanulmányozni akarják az eredményeket, mielőtt nyilvánosságra hoznák.      

A The Lancet című brit orvosi szaklap három hete arról számolt be, hogy a 2004-ben elhunyt Jasszer Arafat személyes tárgyait vizsgáló svájci szakértők megerősítették annak a lehetőségét, hogy a néhai palesztin elnököt radioaktív anyaggal megmérgezték. A lausanne-i egyetemi kórház sugárfizikai intézetének szakértői szerint a minták a normál értékekhez képest megmagyarázhatatlanul magasabb radioaktivitást mutattak 210-es polóniumból.

Orosz szakértők ugyanakkor kizárták, hogy Arafatot megmérgezték volna polóniummal. A Szövetségi Orvosbiológai Ügynökség (FMBA) vezetője, Vlagyimir Ujba ugyancsak három hete azt mondta, hogy az orosz szakértők alapos vizsgálatuk ellenére sem találták a palesztin vezető holttestének maradványaiban, a kapott mintákban 210-es polóniumnak a nyomát.

Arafat 75 évesen, 2004 októberében lett súlyos beteg Rámalláhban: hasi fájdalmakra panaszkodott, de láza nem volt. Onnan szállították egy Párizs melletti katonai kórházba, ahol november 11-én meghalt. A francia orvosok tiszteletben tartották a család kérését, így nem hoztak nyilvánosságra részleteket Arafat állapotáról, és fel sem boncolták. 

Arafat halála után szinte azonnal találgatások kaptak lábra, melyek szerint a politikussal állítólag izraeliek végeztek. A palesztin elnök földi maradványait özvegye engedélyével 2012 novemberben hantolták ki Rámalláhban. Mintegy hatvan mintát vettek a maradványokból, majd azokat a felkért svájci, francia és orosz szakértők között felosztották. A vizsgálatot szigorú titoktartás mellett, egymástól függetlenül, külön-külön végezték.

A francia vizsgálati eredményekről még nincs hír.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.