Kihallgatták a bahreini ellenzék vezetőjét
A bahreini rendőrség hat órán át hallgatta ki vasárnap a legfontosabb ellenzéki párt, a Vefak vezetőjét azzal a gyanúval, hogy megsértette a rendőrséget - közölték ellenzéki források.
Ali Szalman sejket négy ügyvéd kísérte a rendőrségre. Több mint hat óra elteltével óvadék ellenében szabadlábra helyezték. A Vefak főtitkárát azért idézték be, hogy vallomást tegyen "a rendőrség gyalázásáról", miután a belbiztonsági erők szerdán betörtek egy művészeti kiállításra, amelyet ez a párt szervezett az emberi jogok állítólagos hatósági megsértéséről a rendszerellenes tüntetések alatt.
Ellenzéki csoportok "politikai zsarolásnak" minősítették a hatóságok fellépését, miközben ellenzéki ügyvédek azt mondták, hogy a kihallgatás illegális volt, és nem fogalmaztak meg vádat Szalman ellen. A kormány szóvivője előző nap közleményben jelezte, hogy a Vefak főtitkára ellen az a vád, hogy megrágalmazta a belügyminisztériumot. A forradalom múzeuma című vitatott kiállításon azt mutatták be, miként sértettek jogot a hatóságok a 2011 februárja óta folyó tiltakozások során. A rendőrök megrongálták a kiállított tárgyak egy részét, elkoboztak a Vefak tulajdonában lévő számítógépeket - állítják ellenzékiek, akik panaszt tettek az ENSZ szólásszabadsággal foglalkozó különleges előadójánál.
A bahreini ellenzék felfüggesztette részvételét a nemzeti párbeszédben, miután szeptember 17-én terrorizmusra való felbujtás vádjával letartóztatták Khalil Marzúkot, a Vefak főtitkárhelyettesét. Őt októberben feltételesen szabadlábra helyezték, miután megkezdődött a pere.
Bahreinben egy másik ügyben egy fellebbviteli bíróság négy embert életfogytiglani, másik hatot 15 éves börtönbüntetésre ítélt, 14-et pedig felmentett. Őket egy milícia létrehozásával kapcsolatos ügyben állították bíróság elé - közölte a Bahreini Fiatalok Emberi Jogi Társasága. A Perzsa-öböl partján fekvő Bahreini Királyság lakosságának többsége síita, de szunnita elit uralma alatt él. Az apró államban 2011 februárja óta állandó lázongás folyik, amelyet erő alkalmazásával törnek le a hatóságok. Az ellenzék szerint már több mint százan életüket vesztették, és ezreket tartóztattak le.