2013. október. 31. 21:26 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 31. 21:26 Világ

Kínaiak vagy oroszok? - kémkedési botrány Finnországban is

Kémkedési botrány robbant ki Finnországban is csütörtökön, de a titkos amerikai adatgyűjtéstől függetlenül: a külügyminiszter megerősítette, hogy külföldi hackerek betörtek a kormányzati kommunikációs rendszerbe.

Erkki Tuomioja nem mondta meg a sajtónak, hogy ki kémkedett, de a hírt elsőként publikáló finn MTV3 magántelevízió szerint Oroszországot és Kínát gyanúsítják. "Megerősíthetem, hogy komoly, hosszú ideig tartó kémkedés történt a minisztérium adathálózatában" - jelentette ki Tuomioja, de hozzátette, hogy a legfontosabb információkhoz nem fértek hozzá az adatkalózok, mert azokat máshol tárolták. 

A televízió - a forrásai megjelölése nélkül - arról számolt be, hogy a külföldi kémek valószínűleg a Finnország és az Európai Unió közötti adatforgalmat "csapolták meg" éveken át. Finnország az év elején figyelt fel a behatolásra, és értesítette az unió kormányait. A gyanúsított országokat akkor nevezik meg, amikor a rendőrség nemzetbiztonsági szolgálata a végére jár az ügynek - közölte Tuomioja.

Egy finn informatikus tudomása szerint külföldről küldtek jelzést Helsinkinek, és ez segített leleplezni a kémkedést. "Nagyon kínos a tény, hogy nem maga Finnország fedezte fel a kémtevékenységet hosszú évek alatt" - mondta.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.