2013. október. 17. 19:05 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 17. 19:05 Világ

Rég nem haltak meg ilyen kevesen katasztrófákban

Tavaly világszerte közel 10 ezer halálos áldozatot követeltek a természeti és műszaki katasztrófák; ilyen alacsony számot már tíz éve nem regisztráltak - derült ki egy Genfben csütörtökön közzétett tanulmányból.

A Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IFRC) által kiadott "Jelentés a világ katasztrófáiról 2013" tanúsága szerint 2012-ben 188 műszaki és 364 természeti szerencsétlenséget jegyeztek fel, utóbbiak összesen mintegy 139 millió embert érintettek többé-kevésbé súlyosan.  

Az IFRC közölte: tavaly a hivatalos adatok szerint 9656-an haltak meg katasztrófák következtében, ami lényegesen, 90 százalékkal kevesebb az utóbbi tíz évben regisztrált átlagnál. 2004-ben - amikor egyebek között az indonéziai földrengés és nyomában a szökőár követelt több tízezer halálos áldozatot - 242 ezren, míg 2010-ben, a pusztító haiti földrengés évében majdnem 278 ezren vesztették életüket.  

A technikai szerencsétlenségek száma tíz éve nem volt olyan alacsony, mint tavaly: a feljegyzett 188 eset csupán fele a 2005-ös csúcsadatnak. A 2012-es év a természeti csapások szempontjából is kíméletes volt, hiszen 2003 óta a természet csak egyetlen évben bizonyult a tavalyinál is kegyesebbnek. 

A 2012-es esztendő legpusztítóbb természeti katasztrófája a Fülöp-szigetekre decemberben lecsapó Bopha tájfun volt, amely 1901 halottat hagyott maga után. Tavaly leggyakrabban az áradások (38,7 százalék), a viharok (24,7 százalék) és a szélsőséges hőmérsékletek (14,3 százalék) keserítették meg az emberek életét, míg a műszaki katasztrófák rangsorát a közlekedési balesetek vezették. 

A világot tavaly sújtó természeti csapások mintegy 116,5 milliárd eurós (az eurót csütörtök délután 294,14 forinton jegyezték) kárt okoztak, ez az összeg az ötödik legnagyobb a vizsgált 10 éves időszakban. A 2012 októberében Jamaikán, Kubán, a Bahamákon és az Egyesült Államok északkeleti részén végigsöprő Sandy hurrikánnak 37 milliárd eurós veszteség lett a következménye. 

Bekele Geleta, az IFCR főtitkára elmondta, hogy a viszonylag kedvező adatoktól függetlenül fontos, hogy az államok és a segélyszervezetek tovább növeljék a katasztrófákat előrejelző rendszerek kapacitását. A főtitkár kiemelte ezenkívül a modern kommunikációs technológiáknak a természeti csapások okozta veszteségek enyhítésében játszott szerepét. A Bopha tájfun idején például több ezer embert sikerült megmenteni annak köszönhetően, hogy az érintett lakosság 99 százalékának volt hozzáférése mobiltelefonhoz, s így értesülhetett a közelgő veszélyről. 

Az IFRC meghatározása szerint a katasztrófa egy olyan hirtelen bekövetkező végzetes esemény, amely súlyosan megzavarja egy közösség vagy társadalom működését, és az általa okozott emberi, anyagi, valamint gazdasági vagy környezeti veszteségekkel az érintett közösség vagy társadalom képtelen pusztán a saját erőforrásait felhasználva megbirkózni. A katasztrófákat többnyire a természet okozza, de emberi eredetűek is lehetnek.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.