Amnesty: foglyok százaival kegyetlenkedett a nigériai hadsereg
Nigériai katonák több száz olyan foglyot öltek meg eddig, akiket a hadseregnek a szélsőséges iszlamista felkelők elleni fellépése keretében vettek őrizetbe az ország északkeleti részén - írta az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet egy új jelentésében.
Az AI-jelentés szerint egyeseket egyszerűen lelőttek, másokat halálra éheztettek vagy megfojtottak, megint másokat lábon lőttek kihallgatás közben és aztán hagytak elvérezni. Az áldozatokat azzal gyanúsították, hogy a Boko Haram terrorszervezethez tartoznak vagy kapcsolatban állnak azzal. Az AI egy magas rangú nigériai katonatiszttől származó, megbízhatónak minősített információkra hivatkozva azt írja, hogy az év első hat hónapjában 950-en haltak meg olyanok, akiket a katonaság őrizetbe vett.
Április 19-én katonák hatvan holttestet szállítottak be a damaturui Sani Abacha klinikára azt állítva, hogy tűzpárbajban megölt iszlám szélsőségesek holttestei. A hadsereghez közel álló forrás ezzel szemben azt mondta a jogvédőknek, hogy a hatvan embert egyszerűen "kivezették a cellájukból és lelőtték a katonák". Amikor júliusban az AI munkatársai megpróbáltak utánajárni az ügynek, magas rangú katonai illetékesek tagadták, hogy tudomásuk lenne ilyen esetről.
Az AP amerikai hírügynökség augusztusban azt jelentette, hogy több száz őrizetesnek nyoma veszett, amióta május 14-én a hadsereg szükségállapotot hirdetett ki Nigéria három északkeleti szövetségi államában. A hírügynökség értesülései szerint százakat gyűjtöttek be éjszakai razziák keretében, sokszor válogatás nélkül, s később az őrizetbe vettek sorsa felől érdeklődő rokonok, újságírók és jogvédők nem kaptak választ.
A Boko Haram iszlám államot akar létrehozni Nigériában. Több százan haltak már meg eddig olyan merényletekben, amelyeket az iszlamista szervezet vállalt magára.