2013. október. 14. 11:15 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 14. 11:13 Világ

Moszkvában felújítják a Cseka-alapító emlékművét

A moszkvai főpolgármesteri hivatal felújíttatja a rettegett bolsevik politikai rendőrség, a Cseka alapítójának, Feliksz Dzerzsinszkijnek az emlékművét.

Felújítják a bolsevik politikai rendőrség alapítójának moszkvai szobrát. Az 1991 augusztusában ledöntött Dzerzsinszkij szobor rendbetételére 25 millió rubelt (170 millió forint) fordítanak. A most a Krími rakpartnál, a Művészetek Központi Házánál kialakított Muzeon parkban lévő 11 tonnás bronzszobrot előbb le kell bontani, majd teljes nagyságában fel kell állítani, és a talapzatát is helyre kell hozni - olvasható az önkormányzat honlapján. 

Lev Lavrjonov, a moszkvai emlékműbizottság elnöke ugyanakkor cáfolta a sajtóban elterjedt hírt, hogy a Jevgenyij Vucsetics szovjet szobrász alkotta emlékművet újra felállítanák régi helyén, a Lubjanka téren, a volt KGB, a mai Szövetségi Biztonsági Szolgálat épülete előtt. Azt mondta, hogy ilyen kérés nem érkezett hozzájuk és nem is lenne időszerű erről beszélni. "Ugyanakkor nem érdemes elhallgatni, hogy történelmünkben voltak kegyetlen emberek" - tette hozzá.  

A lengyel származású forradalmár szobra 1958-tól 1991. augusztus 22-ig állt a KGB székháza előtt, az akkor még róla elnevezett téren. A Mihail Gorbacsov elleni puccs leverését ünneplő sokezres tömeg az amerikai nagykövetségtől kapott daru segítségével ledöntötte azt. Az esemény a Szovjetunió széthullásának egyik jelképévé vált.  

Az ötlet, hogy állítsák vissza a régi helyére a terror atyjának, Dzerzsinszkijnek a szobrát, időről-időre felmerült Oroszországban, de az mindig heves ellenállást váltott ki a közvéleményben. Az általa irányított vörös terror öt éve alatt (1917-1922) szerény becslések szerint is több mint félmillió emberrel, a munkásosztály vélt vagy valós ellenfeleivel végeztek. Az első szovjet büntetőtáborok (gulágok) megjelenése is a véres leszámolásokat irányító bolsevik vezető nevéhez köthető.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.