Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#bolsevikok

hvg360 Révész Sándor

Lenin 150: I. Sztálin vagy Antisztálin

A szocialista félvilág a Teremtőjét istenítette a százötven évvel ezelőtt, 1870. április 22-én született Vlagyimir Iljics Lenin (1901-ig Uljanov) személyében. Ennek megfelelő mértékben dicsőítették őt mindenféle módon és műfajban. Mindenki vele érvelt mindenki ellen.

Kult Szegő Iván Miklós

Mementó 1917. november 7. – Igyekeznie kellett Leninnek, hogy megdönthessen valamit

Az orosz birodalom 1917 őszére már a megsemmisülés határán volt, és a bolsevikoknak nagyon igyekezniük kellett, hogy bármit is megdönthessenek Péterváron: a cárizmust pár héttel azelőtt számolták fel Kerenszkijék, a németek már a Balti-szigeteket is elfoglalták Pétervár előterében, így a lakosság és a kormány menekülőben volt a fővárosból. Egy pesti lap már október végén forradalmat várt, november 2-án pedig már tudni lehetett: hetedikén lesz a bolsevik akció.

Itthon Révész Sándor

Révész Sándor: Ellenképző

Az ellenfelek módszeres és gátlástalan lejáratása nem most kezdődött, a fehér terror és a bolsevik hatalom is buzgón élt vele. Ám nem volt tőle mentes a rendszerváltást követő időszak sem.

Itthon

„A munkásoknak nincs hazájuk.” A kommunistáknak volt

Legitimációs céllal számos kommunista vezető használt fel nemzeti szimbólumokat. De csak múló liezon lett volna nacionalizmus és kommunizmus között? Egy holland kutató azt állítja, nem. Tartós kapcsolat volt. Gyökereit Marxnál találja meg.

Tech Szegő Iván Miklós

Mementó 1917: a Pesti Hírlap már "előre" írt a bolsevik forradalomról

Az 1917-es bolsevik hatalomátvételről feltűnően gyorsan adott hírt és igen jólértesült volt a Pesti Hírlap, amely majdhogynem üdvözölte az első napokban a „maximalisták forradalmát”, illetve Leninék „államcsínyét” vagy éppen „ellenforradalmát” – a megítélés még ugyanazon a lapszámon belül is változott Budapesten 1917. november 8-án és 9-én.