2013. október. 09. 14:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 09. 14:42 Világ

Csecsen csoport kapta a legnevesebb emberi jogi díjat

A Csecsenföldön Tevékenykedő Orosz Emberi Jogi Szervezetek Egyesített Mobil Csoportjának (Mobil Csoport) ítélték oda idén a globális emberi jogi mozgalom legfőbb kitüntetését, a Martin Ennals-díjat.

A döntésről a genfi székhelyű Martin Ennals Alapítvány számolt be honlapján. A világ tíz vezető emberi jogi szervezete által odaítélt Martin Ennals-díjat 1993-ban alapították, "emberi jogi Nobel-díjnak" is nevezik. A Mobil Csoportot 2009 novemberében orosz ügyvédek és emberi jogi aktivisták alapították, hogy egymást váltva Csecsenföldön dolgozzanak.

A kitüntetést a csoport annak elismeréseként kapta, hogy aktivistái megismertették a közvéleménnyel a csecsenföldi jogellenes cselekményeket, így az emberek elrablását, a kínzásokat, az önkényes kivégzéseket, segítséget nyújtanak a törvénytelenségek áldozatainak a családjai számára, jogi védelmet próbálnak biztosítani az érintetteknek, a bűnös tettek elkövetőit pedig megpróbálják az igazságszolgáltatás kezére adni.

Az önkéntesek mindezt sokszor életük kockáztatásával tették, többször is megfenyegették, őrizetbe vették vagy jogtalanul fogva tartották őket. Saját védelmükben választották azt a módszert, hogy felváltva végzik munkájukat az adott helyen, és megpróbálnak minél nagyobb nyilvánosságot adni tevékenységüknek.

A Mobil Csoport egyébként 2011-ben elnyerte a Frontvonal Díj a Veszélyben lévő Emberi Jogi Aktivistáknak nevet viselő kitüntetést, ugyanabban az évben megkapta az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének 2011-es díját.

A Martin Ennals-díj a nevét egy 1991-ben elhunyt brit aktivistáról kapta, aki 1968 és 1980 között az Amnesty International (AI) emberi jogi szervezet főtitkára volt. A díjat olyan tekintélyes nemzetközi emberi jogi szervezetek ítélik oda évenként, mint az AI, a Human Rights Watch, a Jogászok Nemzetközi Bizottsága és a Kínzásellenes Világszervezet. A 25 ezer svájci frankkal (20 300 euróval) járó kitüntetés célja bátorítani az emberi jogok területén végzett további munkát.

A mostani díjkiosztáson Mario Joseph haiti ügyvéd és az egyiptomi Mona Szeif is díjban részesült az emberi jogok területén saját hazájukban végzett áldozatos munkájukért.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?