Világ hvg.hu 2013. szeptember. 30. 12:22

Telefonhívások, amelyek megváltoztatták a világot

Nem csak a Barack Obama amerikai és Haszan Róháni iráni elnök között lezajlott múlt pénteki telefonbeszélgetés számít történelminek – közölte az InfoRádió, amely öt hasonlóan fontos amerikai telefonhívás történetét gyűjtötte csokorba.

Fontos, történelminek is nevezhető amerikai telefonhívásokról készített összeállítást az InfoRádió.

A listán a legkorábbi fontos telefonbeszélgetés 1941. december 7-én, vasárnap kora délután történt. Frank Knox haditengerészeti miniszter azért hívta fel Roosevelt elnököt, hogy tájékoztassa, Pearl Harbornál Japán megtámadta az Egyesült Államokat. Roosevelt másnapi beszédében a becstelenség napjának nevezte december 7-ét.

AFP/The Art Archive / National Archives Washington

Szintén mérföldkőnek számított, amikor 1969. július 20-án Neil Armstrong és Edwin Buzz Aldrin első emberként sétát tettek a Holdon. Másnap Nixon elnök a Fehér Ház Ovális Irodájából felhívta az Apollo 11 legénységét, hogy gratuláljon a történelmi tetthez. Ez a történelem legjelentősebb telefonhívása, amit eddig a Fehér Házból kezdeményeztek – mondta a lelkes Nixon, akinek legendás zöld telefonkészülékét még ma is őrzik az emlékére létrehozott múzeumban.

AFP / Saul Loeb

1972. június 17-én Frank Wills, a washingtoni Watergate irodakomplexum biztonsági őre arra lett figyelmes, hogy az egyik iroda ajtaját fekete szalaggal zárták be. Rosszat sejtett, ezért hívta a rendőrséget. Több betörőt is tetten értek, amint lehallgatókészüléket kíséreltek meg elhelyezni a Demokrata Párt választási központjának helyt adó épületben. A Nixon elnök lemondásához vezető Watergate-botrány ezzel a telefonhívással kezdődött.

AFP / Consolidated News

1998-ban az amerikai politika másról sem szólt, csak Bill Clinton és Monica Lewinsky viszonyáról. A demokrata párti elnök körül egy hadseregnyi jogi tanácsadó kereste a kiutat, Clinton mégis Steve Jobsot hívta fel, mihez kezdjen. Az Apple-vezér állítólag azt mondta neki: "Nem tudom, hogy megtette-e, de ha igen, el kell mondania az országnak". A Steve Jobs-biográfia szerint hosszas csönd volt a válasz a vonal másik végén.

AFP / Timothy A. Clary

2001. szeptember 11-én reggel 9 óra előtt nem sokkal megcsörrent Condoleeza Rice telefonja. A vonal másik végén George Bush jelentkezett, aki egy floridai kisiskolában népszerűsítette az olvasást, amikor a gépek becsapódtak. Elsőként nemzetbiztonsági tanácsadója számát tárcsázta, hogy felvilágosítást kérjen, mi történik.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.