Körözést adott ki Samantha Lewthwaite a "Fehér Özvegy" néven emlegetett angol terroristanő ellen az Interpol. A nő lehetett az egyik szervezője a négy napig tartó kenyai túszdrámának. Kedden még arról számolt be a brit sajtó, hogy a biztonsági erők a nairobi bevásárlóközpont ellen elkövetett merénylet során megölték az asszonyt – azonban csütörtökön ezt már cáfolták a kenyai hatóságok.
A brit sajtó egybehangzó értesülései szerint "vörös riasztást" adott ki az Interpol a „Fehér Özvegyként” emlegetett angol származású nő körözésére csütörtökön. Nagyon valószínű, hogy a kedden végződött kenyai túszdráma egyik főszervezője lehet Samantha Lewthwaite. A Nairobi elit negyedében található a Westgate bevásárlóközpontba szombaton hatolt be mintegy tucatnyi szomáliai terrorista fegyveres, az incidensben 62 ember halt meg, és 200-an sebesültek meg. „Az Interpol 190 tagországa tisztában van azzal, hogy mennyire veszélyes a brit nő, most már az égész világon körözik” – nyilatkozta Ronald K. Noble, az Interpol főtitkára a CNN-nek.
Némileg ellentmondásos, hogy kedden még a brit sajtóban azt lehetett olvasni, hogy Samantha Lewthwaite is megölhették a kenyai biztonsági erők a nairobi bevásárlóközpont ellen elkövetett merénylet során. Azonban a kenyai miniszterelnök, Uhuru Kenyatta később már azt nyilatkozta, hogy nincsen arra bizonyíték, hogy a nő az épületben tartózkodott a túszdráma során.
Kedden reggel a kenyai külügyminiszter Amina Mohamed is úgy nyilatkozott a kenyai sajtónak, hogy a brit nő nagy szerepet játszhatott a támadásokban. Mint mondta: „a brit nő lehetett az egyik elkövető, aki már több más terrorcselekmény előkészítésében is részt vett.” Emellett a kenyai hatóságok azt is közzé tették, hogy részt vehettek az akcióban 18 év körüli, valószínűleg szomáliai származású amerikai nők is. Valamint egy kenyai blogger, aki élőben tudósított az terrorcselekményről egy már kiszabadult túszra hivatkozva azt állítja, hogy a terroristák vezetője a brit nő lehet.
A Daily Mail által kedden név nélkül idézett egyik magas rangú kenyai elhárítási illetékes szerint a nairobi hatóságok úgy tudják, hogy Samantha Lewthwaite volt a nairobi bevásárlóközpontban végrehajtott terrorakció irányítója lehet. A lap szerint kenyai katonák arról számoltak be, hogy a fegyvereseknek "egy fehér nő" osztogatott parancsokat arabul a rajtaütés során.
Már több terrortámadásban részt vett
Lewthwaite – egy brit katonatiszt lánya, aki a tehetős dél-angliai Buckinghamshire megyében született és nőtt fel – már tizenévesen áttért az iszlám hitre. Fiatalon feleségül ment egy jamaicai származású, szintén iszlám hitre tért bevándorlóhoz, Germaine Lindsayhez, aki a Londonban 2005. július 7-én elkövetett, 52 halálos áldozattal járó öngyilkos merényletsorozat egyik elkövetője volt.
Lewthwaite, akire férje halála után ragasztották szélsőséges iszlamista körökben a "White Widow" (Fehér Özvegy) nevet, a londoni merénylet után nem sokkal egy másik, szintén Londonban felnőtt radikális iszlám aktivistával, Habib Ghanival Kenyába menekült, és állítólag össze is házasodtak. A házaspár több terrorcselekmény elkövetésével és előkészítésével is vádolható. Lewthwaite és Ghani ellen vádat emeltek a kenyai hatóságok, mivel a hatósági gyanú szerint 2011-ben a kenyai Mombasa kikötővárosban szállodák ellen tervezetek pokolgépes merényletsorozatot. A párnak végül sikerült elmenekülnie, és 2012-ben állítólag egy újabb terrorakcióban vettek részt, egy zsúfolt kenyai bárba egy kézigránátot dobtak be, a detonációban három ember, köztük egy három éves kisgyermek is meghalt.
A fiatal angol nő a brit sajtó hírszerzési forrásokból származó egybehangzó értesülései szerint az kenyai túszdrámáért felelősséget vállaló al-Shabab nagy befolyású vezetői közé emelkedett, és ő a csoport első számú pénzadományszerzője, valamint összekötője az al-Kaida terrorhálózat európai szárnyával.