Világ Iványos Judit 2013. szeptember. 19. 16:19

Megunt, problémás gyerek ingyen elvihető

Az Egyesült Államokban egyre több szülő az interneten keresztül adja tovább a problémás vagy megunt örökbe fogadott gyermeket. Leginkább nagyon kiszolgáltatott, harmadik világbeli gyermekeket hirdetnek. Az online örökbefogadások ellenőrizetlenek, gyakori, hogy az új családokban bántalmazzák vagy molesztálják a gyermekeket. Magyarországon ilyesmi állítólag nem fordulhatna elő.

„Rick, 2000 októberében született, Indiából hoztuk el, jóképű, engedelmes fiú, alig várja, hogy új szülőket találjon” – olvasható egy „megunt” örökbefogadott gyerekek elpasszolására szakosodott weboldalon. „Nagyon szégyellem, de utálom ezt a fiút” – vall egy nebraskai nő, aki egy Guatemalából örökbe fogadott 11 éves gyerektől próbál megszabadulni. Az Egyesült Államokban egyre elterjedtebb a nemzetközi örökbefogadás, ahol rendszerint szegény, harmadik világbeli gyerekeket fogadnak be amerikai szülők. Az eljárás szabályozatlansága miatt azonban rendszeresen előfordul, hogy a gyerekek alkalmatlan nevelőszülőkhöz kerülnek, akik aztán az interneten próbálnak nekik új otthont találni, gyakran pénzért, egyenesen áruba bocsátva a gyerekeket. A nemzetközi örökbefogadás és a befogadott gyerekek továbbadásának folyamata szinte teljesen ellenőrizetlen, emiatt melegágya a visszaéléseknek, a bántalmazásnak, molesztálásának és az illegális gyermekkereskedelemnek.

Sem ügyvéd, sem gyermekjóléti szakember

Todd és Melissa Puchalla két évig nevelte a Libériából örökbe fogadott Quitat. Egy idő után azonban „nem bírtak a problémás tinédzserrel”, aki elmondásuk szerint agresszívan viselkedett, és veszélyt jelentett a saját gyerekeikre – számolt be az esetről Reuterts Investigates.

A házaspár egy internetes fórumon kezdte el hirdetni Quitát, ahol a lányról készült mosolygós kép mellé leírták, hogy több egészségügyi és viselkedési problémát is diagnosztizáltak már nála. A hirdetésre ennek ellenére két héten belül jelentkezett az Eason házaspár. Nikole Eason egy e-mailben arról biztosította Melissát, hogy „tudja kezelni a problémás gyerekeket”. A két házaspár összesen egyszer találkozott: Quita átadásakor. Sem ügyvéd, sem gyermekjóléti szakember nem volt ott, mindössze egy közjegyző által hitelesített dokumentumot írtak alá, amelyben Easonnékra ruházták a gyámságot.

Az Eason házaspár egy környezettanulmányt is bemutatott a „rendezett otthonukról”, valóján azonban ez hamis volt, mivel egy lakókocsiban laktak. Később Melissa Puchalla többször megpróbálta elérni telefonon a házaspárt, de ők nem vették fel a telefont, ráadásul kiderült, hogy a lány iskolába sem jár. Melissa kérésére a rendőrség felkereste az Eason család lakóhelyét, ahol Quita elmondta nekik, hogy a házaspár molesztálta őt. „Többször arra kényszerítettek, hogy az ágyukban aludjak, ilyenkor Nicole meztelen volt” – mondta vissza Quita a Reuterts Investigatesnek.  A rendőrség akkor nem indított eljárást egyik házaspár ellen sem, és visszaküldte a libériai származású lányt az eredeti örökbefogadóihoz, Puchalláékhoz.

A Reuters beszámolója szerint egy későbbi nyomozásból kiderült, hogy 2000-ben az Eason házaspárt már megfosztották a szülői felügyelet jogától két saját gyerekük esetében, a szülők „erőszakos hajlamai miatt”. A férfi és a nő 2002 és 2013 között nyolc gyermeket „fogadott be otthonába” hosszabb-rövidebb időre. Kiderült azonban, hogy a befogadott gyereket molesztálták, sőt, a rendőrség gyermekpornó-felvételeket is talált náluk.

A neten hirdetnek

Az eset távolról sem egyedi az Egyesült Államokban: a Reuterts Investigates arról számolt be, hogy rengeteg szülő adja tovább az interneten a korábban örökbefogadott gyermekét. „Számos oka lehet a továbbadásnak. Lehetséges, hogy nem jönnek ki jól, vagy a gyermeknek valamilyen fizikai, pszichológiai vagy viselkedésbeli problémája van” – írja Reuterts Investigates.

AFP / Peter Parks

A Reuterts Investigates számos „gyermekhirdető” Yahoo- és Facebook-csoportot felkutatott, és megvizsgálta, hogy milyen bejegyzések születtek az elmúlt években. Ez alapján elmondható, hogy körülbelül hetente tettek fel a szülők különböző gyerekekről hirdetéseket. A kicsik nagy része külföldről – leginkább Oroszországból, Kínából, Etiópiából vagy Ukrajnából – érkezett, általában 6 és 14 év közöttiek, de volt közöttük 10 hónapos kisbaba is. Öt év alatt körülbelül 500-an csatlakoztak ezekhez a csoportokhoz. Több szülő egyébként úgy adott fel hirdetést a korábban örökbefogadott gyerekéről, hogy közben helyette már egy újat is keresett. De egy 10 éves filippínó és egy 13 éves brazil fiúról például háromszor is került fel hirdetés, különböző szülőktől.

Még mindig aktív oldal

A Yahoo egyébként a cikk megjelenése után azonnal törölte a közel hat éve működő csoportokat az oldaláról, és egy közleményt is kiadtak, melyben azt írják, a „csoportok megsértették a cégszolgáltatásra vonatkozó szerződését, ezért törölték őket”. Azonban egy Facebook-csoport, a „love-way station”, a jelek szerint még mindig aktív. A Facebook egyik szóvivője azt nyilatkozta, hogy „ez a csoport is mutatja, milyen sokféle, összetett probléma megoldására tudja használni a társadalom a közösségi oldalt.” A cikk megjelenése óta számtalan bíráló és felháborodott komment érkezett a csoport oldalára.

Egy másik amerikai hírportál, a TechNewsWorld több gyermekjogvédő szervezetet is felkeresett, hogy megtudja, mit tesznek az internetes örökbeadások megfékezésére. A megkérdezett szervezetek, a  Children's Rights Council, a Children Now és a Children's Rights nem voltak hajlandóak válaszolni a kérdéseikre.

Bántalmazott gyerekek

Az Egyesült Államokban mintegy 243 ezer gyermeket adoptáltak különböző országokból 1990 óta. Az amerikai statisztikák szerint az örökbefogadások 10-25 százaléka sikertelenül végződik, a nemzetközi adoptálásokra ugyan nincsenek adatok, de ha hasonló arányokkal számolunk, akkor körülbelül 24 ezer külföldi gyermek már nincs annál a szülőnél, aki korábban adoptálta.

A Reuterts Investigates vizsgálatából az is kiderült, hogy a továbbadott gyermekek 18 százalékát bántalmazták vagy molesztálták az új családjukban. Az egyik orosz „újra örökbefogadott” lány például arról számolt be az amerikai lapnak, hogy az „új otthonában” az egyik fiú rávizelt, miután szexuális kapcsolatra kényszerítette. A lány ekkor még csak 13 éves volt.

Gyerekrablásra is volt már példa

Hasonló esetről számolt be szerdán a CNN is: a most 19 éves, etiópiai születésű Tarikuwa Lemmát hét éve „fogadta örökbe” két húgával együtt egy amerikai család – a lányok akarata ellenére. Tarikuwának ugyanis az utat megszervező ismerősei azt mondták, tanulni mehet Amerikába, ahonnan minden nyáron és a többi iskolai szünetben bármikor hazajöhet. Azonban odaérkezésükkor közölték velük, hogy mostantól egy családnál fognak lakni, akik be szeretnék fogadni őket. Az akkor 13, 11, illetve hatéves lányok hamarosan az egyik délnyugati államban élő házaspárhoz kerültek, akik azonnal megváltoztatták a nevüket, megtiltották nekik, hogy anyanyelvükön beszéljenek egymással, míg végül teljesen elfelejtették az eredeti nyelüket.

 

„Nagyon fiatal és naiv voltam, azt hittem, ha elszököm otthonról, haza tudok gyalogolni Etiópiába. El akartam szökni azoktól az emberektől, akikről úgy éreztem, elraboltak minket az otthonukból, a kultúránkból, a családunktól. Dühöt, fájdalmat és gyászt éreztem” – fogalmazott Tarikuwa, akit nyolc hónap múlva elválasztottak a testvéreitől, és átkerült az eredeti befogadó anya középnyugati államokban élő szüleihez. „Nehéz volt a Középnyugaton élni. (…) De ahelyett, hogy depresszióba estem volna, eldöntöttem, megpróbálom megismertetni a világgal a nemzetközi örökbefogadás korruptságát.” Tarikuwa jelenleg egy emberjogi szervezet aktivistája, amely megpróbálja leleplezni az amerikai örökbefogadási rendszer visszásságait. Mint kiderült, Tarikuwát és testvéreinek elrablásáért egy Etiópiában is működő amerikai örökbefogadó-ügynökség volt felelős, amely felbérelte a család ismerőseit, hogy csalják tőrbe a lányokat. Kiderült az is, hogy a befogadó szülők több ezer dollárt fizettek az ügynökségnek. Tarikuwa szerint a hasonló ügynökségek gyerekenként akár 50 ezer dollárt is kereshetnek gyerekekként.

Olcsó és gyors

A problémákat az is okozhatja, hogy számos szülő úgy adja tovább a gyermeket, hogy semmiféle hivatásos örökbefogadással foglalkozó szervezettel nem veszi fel a kapcsolatot. A cikk szerint külön gond, hogy eltérőek az adoptálásra vonatkozó törvények a különböző államokban, például nem mindenhol követelmény az, hogy a családba fogadás után időnként ellenőrizzék a szülőket. Esetenként teljesen illegálisan, az új szülők alkalmasságának megvizsgálása nélkül adják át a gyerekeket. Míg, ha az adoptálás valamilyen szervezeten keresztül történik, úgy környezettanulmány készül, és a szülőt kötelezik egy hosszabb idejű tréningen való részvételre. Néhány államban az is legális, hogy egyetlen, közjegyző által hitelesített dokumentumban adják át a gyermeket, ugyan ez nem számít valódi örökbefogadásnak, de a gyámság így átruházható, vagy a gyermek átadható egy nevelőszülőnek.

AFP

A „magán-örökbeadás” egyébként sokak számára azért előnyös, mert így nem kell a közbeiktatandó hivatalos szervezeteknek kifizetni a több ezer dolláros költségeket, amellett, hogy az átadás így sokkal gyorsabb, nem kell hónapokat várni, mint a hivatalos eljárás esetében. „A szülők sokszor azért sem veszik fel a hatóságokkal a kapcsolatot, mert attól tartanak, hogy a eljárás indul ellenük bántalmazás vagy a gyermek elhanyagolása miatt” – írja Reuterts Investigates.

Szigorú magyar szabályozás

„Magyarországon biztosan nem fordulhatna elő, hogy interneten adjanak-vegyenek gyermekeket” – mondta Radoszáv Miklós gyermekvédelmi szakértő a hvg.hu-nak. Hazánkban az örökbefogadásnak szigorú szabályai vannak, csak az állam hitelesítheti, emellett az örökbefogadó szülőknek részt kell venniük egy 21 órás tanfolyamon, ahhoz, hogy „örökbefogadásra alkalmasnak” nyilvánítsák őket. Az elsődleges szempont a büntetlen előélet, a pszichológiai és orvosi alkalmasság. Ráadásul az életkor is számít, és előzetes környezettanulmány is készül.

Magyarországon – talán a szabályok szigorúsága miatt is – kifejezetten ritka, hogy a „szülők meggondolják magukat”, az évi 800 örökbefogadásból átlagosan mindössze 15-öt bontanak fel, ehhez is szükség van az állam engedélyére. „Nagy különbség, hogy az Egyesült Államokban nem egységes a gyermekvédelmi ellátórendszer a különböző államokban, és nincs mindenhol állami gyermeknevelő intézet, mint Magyarországon” – tette hozzá Radoszáv.

Kiszakítják a kultúrájából

Valószínűleg sok szülő, azért választja az internetes útját az örökbefogadásnak, mert a külföldi örökbefogadás kifejezetten drága és körülményes: több ezer dollárba kerül az odautazás és ott tartozódás, valamint költséges az iratok lefordíttatása is.

Pedig a Hágai Egyezmény értelmében – amelyhez az Egyesült Államok is csatlakozott – a nemzetközi adoptálás esetében mindkét országnak hitelesítenie kell az örökbefogadást. A két ország között folyamatos kapcsolatnak kell fennállnia, a befogadó országnak időnként tájékoztatnia kell a küldő felet a gyermek hogylétéről. „A Hágai Egyezményben, azért fektették le ezeket a szabályokat, hogy elkerüljék a gyermekkereskedelmet” – mondta a szakértő.

A statisztikák szerint Magyarországon egyelőre nagyon kevesen fogadnak örökbe külföldi országokból. A gyermekvédelmi szakértő hozzátette, hogy rengeteg veszélye lehet a külföldi – leginkább harmadik világbeli – gyerekek örökbefogadásának. Gondot okozhat, ha a gyermeket kiszakítják a kultúrájából, így mindenképpen fontos, hogy az örökbe fogadni kívánók tisztában legyenek a helyi viszonyokkal, felkészüljenek a gyermek nevelésére. Már több országban az a szabály, hogy bizonyos időközönként vissza kell vinni az örökbefogadott gyermeket eredeti környezetébe.

Az amerikaiak nem adoptálhatnak Oroszországból

A nemzetközi örökbefogadások miatt már több országban is kitört a botrány, legutóbb Oroszország és az Egyesült  Államok között. Ugyanis 2012 decemberében a Kreml egy olyan törvényt fogadtatott el a parlamenttel, amely egyebek között megtiltja amerikai állampolgároknak orosz gyerekek örökbefogadását. Az oroszok az amerikai szülők visszaélésével magyarázzák a rendelkezés meghozását. A törvényt egy, az Egyesült Államokba került orosz kisfiúról, Gyima Jakovlevről nevezték el, akit amerikai nevelőapja 2008-ban a nagy hőségben lezárt autójukban hagyott, és a gyermek megfulladt. A mostohaapát az amerikai bíróság nem találta vétkesnek.

 

Hivatalos orosz statisztika szerint 1996 óta közel 60 ezer orosz gyermeket adoptáltak amerikai állampolgárok. Ez idő alatt összesen 19 örökbefogadott orosz gyermek halt meg, néhányat az örökbefogadó szülők öltek meg, a többiek balesetben vagy betegség következtében hunytak el. Az orosz főügyészség adatai szerint ugyanebben az időszakban, Oroszországban másfél ezer gyermek halálát okozták orosz adoptáló szülők.
Hirdetés