Itthon Zubor Zalán 2013. július. 25. 12:08

Kiszolgáltatott örökbefogadók: hat hét öröm és bizonytalanság

Mind a befogadó szülőkre, mind a gyerekekre nézve súlyos következményekkel jár a jövőre életbe lépő Ptk., melynek értelmében nyílt örökbefogadáskor a biológiai anya a gyerek hathetes koráig visszavonhatja az örökbeadást, ami a szakemberek szerint lehetőséget ad zsarolásra, és a gyerek lelki fejlődését is veszélyeztetheti.

„Mindenkire nézve negatív következményei lehetnek, ha bevezetik az új szabályozást” – mondta a hvg.hu-nak Mórucz Lajosné, a nyílt örökbefogadásokat közvetítő Gólyahír Egyesület vezetője. „A befogadó szülők nem mernek a gyerekhez annyira kötődni, ha bármikor kiderülhet, hogy nem maradhat náluk, ami a gyerekre is káros. Az örökbe adó anya pedig kevésbé tud gyorsan túllépni a kérdésen."

A 2014 márciusában életbe lépő Polgári Törvénykönyv szerint a szülő a hozzájáruló nyilatkozatát a gyermek születésétől számított hat héten belül visszavonhatja. A visszavonás lehetőségére a szülőt figyelmeztetni kell. Vagyis az új szabályozás szerint az örökbeadást követő hat hét alatt a biológiai anya megondolhatja magát és megszakíthatja az örökbefogadás menetét.

A többség újszülöttet szeretne

Az eddigi szabályozás szerint nyílt örökbefogadás esetén – ahol az eredeti és a befogadó szülők ismerik egymást – a biológiai szülők az után, hogy lemondtak a gyerekükről, már nem vonhatták vissza a döntést. Titkos örökbefogadáskor – ahol a szülő nem tudja, melyik családhoz került a gyerek – viszont eddig is érvényben volt egy hasonló hathetes szabály. Lényeges különbség volt azonban, hogy míg a nyílt örökbefogadást civil egyesületek, alapítványok közvetítik, a titkos örökbefogadást a Gyermekvédelmi Szakszolgálat intézi. A biológiai szülők beleegyezésére a szülés után mind a titkos, mind a nyílt örökbefogadás esetén szükség van, hogy érvényes legyen az örökbeadás, de eddig csak a titkos örökbefogadáskor volt lehetőség arra, hogy a szülő visszavonja a hozzájárulását.

A módosítást a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat már 2010-ben kezdeményezte arra hivatkozva, hogy az anya szüléskor más lelkiállapotban van, és nyomás alá kerül.

Képünk illusztráció!
Túry Gergely

Bár Magyarországon az örökbe adó és befogadó szülők többsége az államilag szervezett titkos örökbefogadást preferálja, a döntés mégis igen sok gyereket érinthet, hiszen az örökbefogadók nagy része újszülöttet szeretne. Csak kevesen fogadnak be három évnél idősebb gyerekeket, a roma származású, vagy valamilyen fogyatékossággal született, a szüleik által hátrahagyott gyerekeknek pedig alig van valami esélyük arra, hogy valaha is befogadja őket egy család.

Az újszülöttek örökbefogadásával foglalkozó Gólyahír Egyesület szerint az illetékesek arra hivatkoztak, hogy az EU-s szabályozás kötelezi a tagállamokat hasonló törvények bevezetésére, azonban jelenleg egyik uniós országban sincs hasonló törvény: az uniós szabályozás visszavonásról nem beszél, csupán azt mondja, hogy az anya hozzájárulása akkor érvényes, ha 6 héttel a szülés után adja, vagy amikor őt az illetékes hatóság erre alkalmasnak találja.

Az uniós jogszabályban előírt kötelező várakozási időről viszont a magyar törvény szövegében nincs szó, elvileg a gyerekek akár 1-2 napos korukban is áthelyezhetők a befogadó szülőkhöz. Szakemberek szerint ez azért veszélyes, mert a szülés utáni pár napban az anya nincs olyan állapotban, hogy egy ilyen döntést meg tudjon hozni, megvan az esélye, hogy meggondolja magát, ez pedig súlyos következményekkel járhat mindenki számára.

Szülőnek és gyereknek is trauma

„Az alapítványomnál volt egy eset 10-12 évvel ezelőtt, amikor egy házaspár nyílt örökbefogadással örökbe fogadott egy újszülöttet, haza is vitték a kórházból a babát, de pár hét múlva a biológiai szülei jelezték, hogy meggondolták magukat, és szeretnék visszakapni a gyermeket” – mondta Budavári Zita, a Bölcső Alapítvány elnöke. Akkor is, jelenleg is a lemondó nyilatkozat megtétele után a biológiai szülő már nem vonhatta vissza a nyilatkozatát, csak az örökbefogadó léphet vissza. Budavári szerint az említett esetben a házaspár végül beleegyezett, hogy visszaadják szülőanyának a gyermeket. „Bár a saját döntésük volt, mégis a padlóra kerültek lelkileg. Beláthatatlan, hogy mi lesz, ha az új törvény szerint majd az örökbe fogadni szándékozónak hat hét múlva törvényi kényszer miatt kell majd lemondani egy gyermekről.”

Mórucz Lajosné, a nyílt örökbefogadásokat közvetítő Gólyahír Egyesület vezetője szerint az örökbefogadó szülők nem mernek majd közelebbi kapcsolatot kialakítani a gyermekkel, ha tudják, hogy bármikor elkerülhet tőlük. „Szörnyű érzés lenne, ha a hetek alatt megszeretik egymást, aztán hirtelen kiderül, hogy mégsem maradhat náluk, de mindhárom félre negatív következményei lehetnek, ha bevezetik az új törvényt.”

Mindkét szakember kiemelte, hogy a szülők mellett komoly traumát okozhat a befogadó szülők korábbi gyerekeinek is, különösen, ha őket is örökbe fogadták: egy fiatalabb gyerek nehezen tudja feldolgozni, hogy mégsem érkezik meg az ígért testvér, attól szoronghat, hogy őt is bármikor elvihetik a családjától.

„Virágzik a gyerekkereskedelem”

A legtöbb esetben egy újszülöttet és az anyát a szülés után 72 órán belül hazaengedik, ha azonban az anya jelezte örökbeadási szándékát, akkor az adoptáció módjától és az azt közvetítő szervezettől függ, mi fog történni. Nyílt örökbefogadás esetén a közvetítő szervezet általában még egy ideig bent tartja a gyereket a kórházban, ahová a befogadó szülők bejárhatnak, sok esetben oktatást is kapnak, hogyan lássák el az újszülöttet.

Túry Gergely

A titkos örökbefogadás ennél valamivel hosszadalmasabb folyamat: a procedúrát a Gyermekvédelmi Szakszolgálat végzi, és csak akkor kezdik el keresni az ideális örökbefogadókat, miután a vér szerinti szülő nyilatkozott a lemondásról, amit így még van ideje visszavonni. Ha már sikerült befogadó szülőket találni, nekik további egy hónapot kell még várniuk, mielőtt elvihetik a gyereket. Ez alatt az úgynevezett „összeszokási idő” alatt egy otthonban találkozhatnak a gyerekkel, illetve oktatást kapnak az újszülött gondozásáról.

Budavári Zita szerint elsősorban az örökbefogadónak lesz kellemetlen, ha bevezetik ezt a törvényt. „Előfordulhat, hogy az örökbefogadó berendezkedik, hazaviszi az újszülöttet, akiért felfüggeszti az állását, berendezi a babaszobát, és lehet, hogy hat hét múlva jelentkezik az anyuka, és visszakéri a gyerekét.” „Ennél is rosszabb, hogy Magyarországon ma virágzik a gyermekkereskedelem, most is hallani arról, hogy egyes szülők pénzt szeretnének kapni az örökbeadásért, nekik az új szabály lehetőséget ad, hogy az örökbeadás esetleges visszavonási lehetőségével zsarolhatják az örökbefogadó házaspárt.”

Kell a szabályozás, de nem így

Budavári szerint az lenne az ideális, ha a törvény lehetővé tenné, hogy a lemondó szülő csak a gondozásba történő kihelyező határozat időpontjáig vonhatná vissza örökbeadási szándékát – semmiképp nem az után, hogy a befogadó szülők már elvitték a csecsemőt, vagy elkezdtek vele ismerkedni. Szerinte ez a szabályozás mind a nyílt, mind a titkos örökbefogadásra alkalmazható lehetne. „Korábban is javasoltuk ezt a szabályozást, már az előző kormányzati ciklusban is felmerült egy, a mostanihoz hasonló törvény bevezetése” – mondta.

Mórucz Lajosné szerint a nyílt örökbefogadás esetén nincs szükség a hathetes várakozási időre, hiszen az örökbe adó szülőknek most is van lehetőségük választani: abban az esetben, ha a titkos örökbefogadást választják a nyílt helyett, akkor élhetnek a hathetes visszavonási lehetőséggel. „Azok a szülőanyák, akiknek a terhesség titkolása súlyos terhet jelentett, a szülés után minél előbb szeretnék folytatni korábbi életüket, gyorsan és megnyugtatóan szeretnék rendezni gyermekük sorsát. Épp ezért választják közülük olyan sokan a nyílt örökbeadást. A gyermekről való lemondás hátterében általában súlyos anyagi, párkapcsolati, családi problémák állnak, amelyek tapasztalataink alapján 6 hét alatt nem rendeződnek. Ezek az anyák úgy érzik, akkor gondoskodnak a legmegfelelőbben a gyermekükről, ha nyílt örökbeadás keretében biztosítják neki azt, ami az ő életükből hiányzik, a szerető és elfogadó családot és az anyagi biztonságot. Számukra a hathetes visszavonási időszak hatalmas lelki teher.”

Hirdetés