2013. szeptember. 18. 12:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 18. 12:30 Világ

Videó: Menekültroham a spanyol szögesdrótok ellen

Legalább száz afrikai bevándorló jutott át hajnalban Marokkóból a Spanyolországhoz tartozó Melilla várost körülvevő kerítésen. Migránsok egy másik csoportja eközben úszva próbált Spanyolországba jutni.

Több százan próbáltak átkelni hajnalban Marokkóból a Spanyolországhoz tartozó észak-afrikai Melilla városába. Az spanyol hatóságok felvételein jól látszik, ahogy a menekültek átmásznak a határt védő több soros szögesdrótos kerítésen, sokan leesnek a magasból, mások azonban átjutnak és azonnal elfutnak. Az áradatot csak a spanyol rendőrség közbelépése állította meg: a madridi belügyminisztérium beszámolója szerint legalább 300-an próbáltak átjutni a határon, ebből száz embernek sikerült is spanyol területre jutni. A határsértők a kiérkező rendfentartókkal is összecsaptak, a dulakodásban hat polgárőr és egy bevándorló sérült meg.

Eközben egy másik, 350 fős tömeg úszva próbált Spanyolországba jutni: egy marokkói tengerpartról kíséreltek meg átjutni a másik tengerentúli spanyol területre, Ceuta városába. A partra érőket a határőrség várta, ők ideiglenesen a  ceutai menekülttáborba kerülnek majd (amelyben már most is kétszerannyian élnek, mint amennyit a tábor elvileg képes lenne befogadni), ahol ételt és ruhát kapnak, később azonban várhatóan visszatoloncolják őket Marokkóba.

Az Afrikából a jobb élet reményében elvándorlók jelentős része Marokkón és Spanyolországon keresztül érkezik Európába. A Frontex nevű Európai Uniós határbiztonsági ügynökség szerint tavaly például 6 400 illegális bevándorló jutott be Spanyolországba.

A spanyol-marokkói határnál amúgy csak a görög-török "forgalmasabb", ott évente több mint 37 ezren szöknek át törvénytelenül. Nem véletlen, hogy tavaly több európai és észak-afrikai állam próbált közös stratégiát alkotni az illegális migráció megfékezésére, és ezzel a tragédiák megelőzésére is. A bevándorlók nagy része ugyanis a tengeren át, embercsempészek által indított hajókkal próbál Európába jutni, és évente több százan fulladnak a Földközi-tengerbe.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.