2013. szeptember. 16. 21:11 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 16. 21:05 Világ

Reformokat kértek a kubai püspökök Castrotól

Politikai reformokat kért a kormánytól a kubai katolikus püspöki kar egy hétfőn nyilvánosságra hozott nyílt levélben. A sajtónak is bemutatott nyilatkozatban a püspöki konferencia hangsúlyozta, hogy "a jobb jövőbe vetett remény magába foglalja az új politikai rendet is".

"Ahogy az már megtörtént a gazdaság területén, elengedhetetlennek tartjuk a politika aktualizálását is" – fogalmaztak az egyházi vezetők. A kommunista rendszer aktualizálása kifejezésen a Raúl Castro elnök által bevezetett gazdasági reformokat értik Kubában.

"Kuba arra hivatott, hogy pluralista társadalom legyen... Joga kell lennie a sokszínűségre a gondolkodásban, az alkotásban és az igazság keresésében" – írták a Dionisio Garcia Santiago de Cuba-i püspök vezette testülettől.

A hírügynökségek megjegyzik: a nyilatkozat messze a legerőteljesebb hangvételű katolikus egyházi dokumentum, amelyet kibocsátottak azóta, hogy Jaime Ortega kubai bíboros érsek 2010-ben párbeszédet kezdett a kormánnyal, és elérte 115 politikai fogoly szabadon engedését.

Raúl Castro 2008-ban vette át az ország vezetését, és jelentős reformokat kezdeményezett a gazdaságban, de az egypártrendszer érintetlen maradt.

A levelet a sajtónak bemutató egyházi szóvivő hangsúlyozta is, hogy "rövid távon kissé utópisztikus lenne (szabad) választásokat elképzelni, de meg kell hallgatni azoknak a szavát is, akik nem kötődnek egy politikai vonalhoz vagy a szigorú hivatalos orientációhoz".

A levelet fel fogják olvasni az összes kubai katolikus templomban.

Egyházi források szerint az egyház közben tárgyal a kormánnyal az elkobzott tulajdon visszaadásáról, új templomok építéséről és katolikus iskolák megnyitásáról.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.