A választásokig sok mindent elérhetünk még, most össze kell kapnunk magunkat, nem dőlhetünk hátra – ezt mondta az európai parlamenti képviselőknek szerda délelőtti beszédében az Európai Bizottság elnöke Strasbourgban. Jose Manuel Barroso emlékeztetett: nyolc hónap múlva az európai szavazók eldöntik, hogyan értékelik az elmúlt öt év munkáját. A gazdasági válság az „európai projektet” kétségbe vonta, de a képviselők ezt még megfordíthatják – vélte.
Az Európai Bizottság elnöke az elmúlt évek eredményei között említette, hogy egyik ország sem lépett ki az eurózónából, és jövőre 18-ra nő a tagok száma, emellett idén maga az EU is bővült: huszonnyolcadik államként lépett be a közösségbe Horvátország.
Barroso szerint a G20-as országok legutóbbi, szentpétervári csúcstalálkozója is eredményes volt az EU szempontjából, mert a korábbiakkal ellentétben most „nem kaptak az európaiak semmilyen kioktatást” a világ többi országától, és értékelték az unió kitartását a gazdaság terén. Ez azonban nem jelenti azt, hogy hátradőlhetnénk – tette hozzá.
Az Európai Bizottság elnöke úgy látja: a gazdasági válság kirobbanása óta az EU hosszú utat tett meg, a válaszaik még nem győzték meg az embereket és a piacokat, de egy év után az érveik kezdenek meggyőzővé válni. Kezdenek megtérülni ugyanis a piaci befektetések, nő a fogyasztói bizalom, jól teljesítenek a tőzsdék. Egy sikeres negyedév ugyanakkor nem jelenti a válság legyőzését, de jó okot ad a bizakodásra – magyarázta.
Barroso példaként említette Spanyolországot, ahol a reformok jeleként az export aránya már a GDP 33 százalékát teszi ki, és a cégek újra vesznek fel dolgozókat. Portugáliában javul a külügyi mérleg, és Görögországban szerinte kiváló fiskális kiigazítás történt két év alatt. Ciprus is várhatóan a görög tervet valósítja meg, hogy visszatérjen a növekedési pályára – mondta.
Az Európai Bizottság elnöke úgy látja, hogy az eddigi eredményekből a fiatal munkavállalók érzik a legkevesebbet, mert nagyon sok köztük a munkanélküli. A 2014-es EP-választásokig ezért az egyik fő feladat lesz az ő helyzetük javítása: munkát kell találni nekik, méghozzá a saját országukban. Kiemelt helyen szerepel még a következő hónapokban a bankunió kérdése és a szociális dimenzió megerősítése – tette hozzá.
Barroso beszélt arról is, hogy az EU nem fordíthat hátat olyan országoknak, mint Ukrajna. A közelgő vilniusi csúcson ezért is kerül majd napirendre a keleti partnerség kérdése.
A szíriai válságot az elnök szerint európai értékek alapján kell kezelni. A vegyi fegyverek használatát borzasztó ténynek nevezte, amelyre erre egyetlen, közös választ kell adni, és abban kollektív felelősséget viselni az Egyesült Államokkal együtt. Hosszú távon csak politikai úton lehet békét teremteni Szíriában, és támogatni kell az onnan elmenekülő embereket is – mondta.
Barroso beszédében jelezte, hogy az Európai Bizottság a 2014-es választások előtt nyilatkozik majd az EU jövőjével kapcsolatos elképzeléseiről, köztük arról, milyen feltételei lennének egy tényleges politikai uniónak.
A testület javaslatokat terjeszt elő az EU-szerződés módosításaira, amelyek az intézményes keretek közép- és hosszú távú továbbfejlesztését célozzák. Javaslatokat tesznek azzal kapcsolatban is, hogyan lehet a jövőben az EU-szerződések betartását jobban ellenőrizni, anélkül, hogy a kormányokat a szavazati jog megvonásával fenyegetnék – tette hozzá.