2013. szeptember. 09. 19:55 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 09. 20:01 Világ

Újabb amerikai állam szakadna szét - népi-urbánus ellentét éleződik?

A nyugat-marylandieknek elegük van az "annapolisi liberális többségből". Különválnának Maryland államtól. A városok és vidék közötti különbségek egyre inkább politikai formát öltenek.

Több más amerikai államhoz hasonlóan elszakadási és önállósodási törekvések jelentek meg Marylandben is, ahol öt konzervatív megye elégelte meg az "annapolisi liberális többséget" - írta hétfői számában a The Washington Post

"Ha valaki úgy véli, hogy hosszúra nyúlt a sérelmeinek listája, hogy évtizedek óta semmi sem változik, és hogy ezt nem lehet megoldani, akkor végül ezt kell tenni" - nyilatkozott a lapnak Scott Strelczyk 49 éves informatikai tanácsadó, az elszakadás kezdeményezője.

A The Washington Post szerint az elszakadási törekvések Marlyandben és máshol is azt jelzik, hogy a városok és vidék közötti különbségek egyre inkább politikai formát öltenek. Az urbanizált övezetekben bekövetkezett népességrobbanás következtében liberális politikusokkal teltek meg a helyi törvényhozások, akiknek progresszív programja eltávolodott a vidékiek igényeitől, akik egyre inkább elszigeteltnek és marginalizáltnak érzik magukat. 

Az öt marylandi megye, ahol az állam lakosságának mintegy 11 százaléka él, Nyugat-Maryland vagy Augusta - George Washington így nevezte az Appalache-hegységet - néven egyesülhetne. Az ott élők jövedelme alacsonyabb a városlakókénál és túlnyomó többségükben a republikánusokra szavaznak az alapvetően demokrata államban. A lakosok 90 százaléka fehér az állam többi területeinek 51 százalékos átlagával szemben. 

Szakadni vágyik Észak-Kalifornia is

Észak-Kaliforniában a főként republikánus pártiak lakta Siskiyou megye önkormányzati testülete (felügyelőtanácsa) szeptember elején 4:1 arányban szavazott a demokrata többségű államból való kiválás mellett. Az indoklás szerint a megyének nincs önálló  képviselete a kaliforniai székvárosban, Sacramentóban. Emellett a helyi lakosoknak nincs ínyére az állam törvényhozása által elfogadott törvény a tűzvédelmi díjról és a vízgazdálkodásról. 

Az elszakadás hívei azt szeretnék, ha Észak-Kalifornia és Dél-Oregon agrármegyéi egy új államban egyesülnének, amelyet az Egyesült Államok harmadik elnökéről, Thomas Jeffersonról neveznének el. 

Coloradóban is önállósodnának

Augusztus végén az ugyancsak demokraták által kormányzott Colorado több északi, republikánus többségű agrármegyéje döntött úgy, hogy népszavazást tart az elszakadásról. A novemberben megtartandó referendum részvevőinek arra a kérdésre kell majd választ adniuk, hogy akarnak-e egy Észak-Colorado névre keresztelendő államban élni. 

E megyék akcióját az állam törvényhozásának a "vidéki Colorado ellen folytatott hadjárata" váltotta ki. A hadjárat alatt a kezdeményezők egyebek között a lőfegyverekhez jutás szigorítását és azt értik, hogy kötelező megkétszerezni a megújuló energiaforrások használatát.

Michiganben arra irányuló törekvések vannak, hogy az állam északi, a Felső- és a Michigan-tavat elválasztó félszigetének területei elszakadjanak és egyesüljenek Wisconsin egyes részeivel.

Új államok megalapításához azonban komoly jogi akadályokat kell leküzdeni. Ehhez a helyi törvényhozásoknak kellene határozniuk az államok új határairól, az új entitásoknak pedig a szövetségi kongresszustól kellene kérelmezniük az elismerésüket. Az új tagállamok létrejöttét a washingtoni szenátusnak és a képviselőháznak egyaránt jóvá kellene hagynia. Az ilyen ügyekben nincs szükség az elnök jóváhagyására. 

A területek többségének esetében az elszakadás valószínűsége már csak azért is meglehetősen csekély, mert mind a marylandi, mind a kaliforniai, mind a coloradói állami törvényhozás mindkét házát - csakúgy mint a kormányzói hivatalt - a demokraták tartják ellenőrzésük alatt. 

Az elmúlt évtizedekben több olyan eset is volt Kalifornia, New York és Washington államokban, hogy egy-egy elégedetlen közösség kezdeményezte szűkebb hazája elszakadását, de mindegyik kísérlet kudarcot vallott. 

Az Egyesült Államok történetében eddig mindössze két entitásnak sikerült kiszakadnia a korábbi államából: Maine 1820-ban Massachusettsből vált ki, Nyugat-Virginia pedig a polgárháború idején, 1863-ban Virginiából.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.