2013. szeptember. 05. 15:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 05. 15:38 Világ

Francia külügy: a nagyhatalmaknak kellene tárgyalnia Szíriáról

Annak érdekében, hogy a tárgyalások sikeresek legyenek, előbb a nagyhatalmaknak kell leülniük és dűlőre jutniuk a szíriai válságról, anélkül hogy a szíriai rezsim és az ellenzék képviselői jelen lennének. Ezzel a javaslattal állt elő Laurent Fabius francia külügyminiszter csütörtökön, a G20-csoport szentpétervári csúcstalálkozójának kezdete előtt.

"Tárgyalóasztalhoz kell ültetni a nemzetközi porond nagyobb szereplőit... Azt gondolom, hogy a nagyhatalmaknak ezt maguknak kell megoldaniuk" - mondta Fabius a France 2 televízió csatornának néhány órával a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az EU-t tömörítő G20 csúcstalálkozójának megnyitása előtt. A G20-as csoportot eredetileg nemzetközi gazdasági kérdések megvitatására hozták létre, azonban a mostani találkozó fő témája minden bizonnyal a szíriai helyzet lesz.

A francia diplomácia vezetője nem nevezte meg pontosan az általa "nagyobb szereplőknek" nevezett országokat, azonban azt elmondta, hogy beszélt orosz, kínai, európai, amerikai és iráni kollégáival. Elmondása szerint Mohamad Dzsavad Zarif iráni külügyminiszterrel múlt héten folytatott megbeszéléseket. 

Elisabeth Guigou, a francia parlament külügyi bizottságának szocialista elnöke szerdán azt sugalmazta, hogy vonják be a perzsa államot a politikai megoldást célzó egyeztetésekbe, amit pedig Franciaország korábban elutasított.

Meg nem nevezett ENSZ-diplomaták közölték az AFP hírügynökséggel, hogy a G20-csúcs résztvevői a Genf-2 békekonferencia felgyorsítását fogják szorgalmazni annak ellenére, hogy az Egyesült Államok már készülődik a katonai csapásra. 

"Ő maga közvetlenül biztosan nem" - felelte Laurent Fabius újságírók azon kérdésére, hogy Aszad elnök részt vehetne-e a szíriai kérdés megoldását célzó jövőbeli tárgyalásokon. "El tudja képzelni, hogy - még ha nem is lennének szankciók vele szemben - eljönne Genfbe vagy bárhova, és közösen megvitatnánk, hogy miként fosszuk meg a hatalmától?" - kérdezte a külügyminiszter.

Arra, hogy Aszad Szíria elnöke maradhat-e, Fabius azt válaszolta, hogy közép és hosszú távon kizárt. "Hogy is maradhatna hatalmon egy olyan elnök, aki miatt megöltek 110 ezer embert és 2 millióan elmenekültek lakhelyükről" - folytatta.

"Franciaország álláspontja, hogy egyszerre kell szankcionálni és tárgyalni, ugyanis úgy látjuk, hogy ha nincs szankció, Bassár el-Aszad nem fog tárgyalni" - mondta a miniszter.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.