Úttörőtáborok, beutaló Szocsiba, olcsó fagylalt és nyalóka, kapitalista verseny helyett társadalmi szolidaritás – ilyen és ehhez hasonló érveket sorakoztatnak fel azok, akik szerint a Szovjetunió bukása előtt jobb volt az élet Oroszországban. Márpedig ők nincsenek kevesen - írja e heti számában a HVG.
Egy tavaly év végi közvélemény-kutatás szerint az oroszok több mint a fele gondolja úgy, hogy 1991 előtt könnyebb volt az élet.
Érthető, ha a szovjet nosztalgiát a filmesek is igyekeznek meglovagolni. Noha a jegypénztárak mutatói szerint a világgazdasági válság kitörése óta csökkenő a kereslet a hazai filmekre, vannak igazán népszerű orosz darabok is, köztük pedig rendre találni a dicső múltat megidéző alkotásokat.
Az idén már két sikeres szovjet hősmozi is született. A Földet elsőként megkerülő kozmonautát magasztaló (Jurij Gagarin: első az űrben), illetve a Valerij Harlamov kétszeres olimpiai és nyolcszoros világbajnok jégkorongozó életét feldolgozó (A 17-es legendája) filmek közös vonása, hogy a máig népszerű szovjet héroszok életrajzán keresztül az orosz–amerikai versengés győztes pillanatait is megörökítik.
Azt is sugallják ezzel, hogy a hatvanas–hetvenes évek hruscsovi-brezsnyevi ideológiája kedvezett a tehetségek kiemelkedésének.
A szovjet nosztalgiáról a HVG e heti számában olvashatnak.