Törökország is odacsapna az Aszad-rezsimnek
Törökország kész csatlakozni egy Szíria elleni nemzetközi koalícióhoz, még akkor is, ha az ügyben az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem jut konszenzusra – nyilatkozta Ahmet Davutoglu török külügyminiszter egy török lapnak.
Az ENSZ ellenőrei hétfőn kezdik el a szíriai főváros, Damaszkusz közelében elkövetett állítólagos vegyi támadás kivizsgálását.
"A vizsgálat után az Egyesült Nemzetek Szervezetének határoznia kell a szankciókról, általában a nemzetközi közösség olyan katonai műveleteit támogatjuk, amelyek rendelkeznek az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazásával, de ha nem születik ilyen döntés, akkor meg kell fontolni más lehetőségeket is" – mondta a török külügyminiszter. Hozzátette: 36-37 ország gondolkodik ilyen "egyéb lehetőségeken". Ha a jövőben feláll egy Szíria elleni nemzetközi koalíció, abban Törökország is részt vesz – erősítette meg.
Jordániában hétfőn kétnapos tanácskozást kezdenek tíz ország vezérkari főnökei, hogy áttekintsék a szíriai helyzetet. Jordánia, Szaúd-Arábia, Katar, Törökország, az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Olaszország katonai vezetői harmadjára találkoznak ebben a formátumban. A mostani megbeszélést június óta tervezik, azaz nincs közvetlen összefüggés a vegyifegyver-támadással.
A szíriai ellenzék szerint a kormányerők szerdán ideggázt vetettek be Damaszkusz közelében, ami több száz, egyes állítások szerint 1300 ember halálát okozta. A damaszkuszi kormány cáfolja, hogy bármilyen felelősség terhelné, és a felkelőket vádolja vegyi fegyverek bevetésével.
Az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi szervezet értesülése szerint a gáztámadás után szombatig 355 olyan ember halt meg Damaszkuszban és környékén, akik idegméreg hatására utaló tüneteket mutattak, 3600 ember pedig orvosi ellátásban részesül. A helyi aktivisták hálózatára támaszkodó emigráns szervezet, a Szíriai Emberi Jogok Megfigyelő Központja szerint pedig szerda óta 322 ember halt meg mérgező gáz miatt, köztük 54 gyerek.