2013. augusztus. 26. 15:44 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 26. 15:30 Világ

Alkut ajánlottak az iszlamisták Egyiptomban

Két egyiptomi iszlamista csoport vezetői hétfői jelentések szerint azt ajánlották az ország átmeneti - katonai - vezetésének, hogy felhagynak az utcai megmozdulásokkal, ha a kormány befejezi az ellenük folyó hajtóvadászatot.

A korábban a hatalom ellen fegyveres harcot is folytató Gama Iszlamíja és az egyiptomi Iszlám Dzsihád vezetői által előterjesztett terv az egyiptomi vérontás beszüntetésére, illetve arra irányul, hogy párbeszéd indulhasson a két ősellenség, a hadsereg és a 2011-es forradalmat követően demokratikus úton hatalomra jutott, de idén július óta ismét üldözött Muzulmán Testvériség között. 

A fegyveres erők július 3-án elmozdították hivatalából a szervezet által támogatott Mohamed Murszi kormányfőt, augusztus elején pedig hajszát indítottak a Muzulmán Testvériség tajgai és a Murszi mellett tüntető iszlamisták ellen.

Az Iszlám Dzsihád vezetője az AP hírügynökséggel közölte, hogy a tárgyalásokat illetően nincsenek előfeltételeik. Korábban az iszlamisták még kitartottak amellett, hogy csak Murszi hatalomba való visszahelyezése esetén hajlandók asztalhoz ülni.

A tárgyalási ajánlat vélhetően elsősorban azzal áll összefüggésben, hogy augusztus végére kifulladni látszanak az iszlamista tüntetések Egyiptomban, a múlt pénteken például mindössze néhány ezren vonultak utcára. Ennek hátterében az áll, hogy a hadsereg  bebörtönözte a Muzulmán Testvériség vezetőinek többségét. 

Az utóbbi hetekben a testvériség több száz híve halt meg a katonák és rendőrök erőszakos fellépése nyomán, valamint a mozgalom több mint ezer aktivistáját és vezetőjét - elsősorban a tüntetések szervezésében részt vevőket - vették őrizetbe. A biztonsági erők "erőszakra való felbujtás" címén vizsgálati fogság alá helyezték Mohamed Badiét, a testvériség szellemi vezetőjét is.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.