Az EU felülvizsgálja kapcsolatait Egyiptommal
Az Európai Unió kitart amellett, hogy Egyiptomban véget kell vetni az erőszaknak, újra kell indulnia a demokratikus folyamatnak és a politikai párbeszédnek, ezért mind Brüsszel, mind a tagállamok sürgősen újraértékelik, felülvizsgálják kapcsolataikat Egyiptommal - derül ki abból a közleményből, amelyet vasárnap adott ki José Manuel Barroso, az Európai Bizottság és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke.
Az elmúlt napokban látható erőszak rendkívül aggasztó - szögezi le a két uniós vezető, akik szerint meg kell akadályozni a helyzet további eszkalációját, aminek ugyanis - úgy vélik - beláthatatlan következményei lehetnek Egyiptomra és a térség országaira egyaránt.
"Sajnálatos, hogy a társadalmi-politikai hídépítést és a mindenki előtt nyitott politikai folyamatot támogató nemzetközi erőfeszítéseket, amelyekhez az EU is hozzájárult, a konfrontáció útja váltotta fel. Ez az út nem vezet sehova. Az erőszaknak véget kell vetni" - szögezi le Barroso és Van Rompuy, akik szerint ebben különleges felelősség terheli az átmeneti kormányzatot és a hadsereget.
"Az elmúlt napok vérontása, az erőszak, a gyilkolás indokolhatatlan és tűrhetetlen. Az emberi jogokat tiszteletben kell tartani és be kell tartani. A politikai foglyokat szabadon kell engedni" - áll a közleményben. A párbeszédnek nincs alternatívája - szögezi le a portugál és a belga uniós vezető.
Barroso és Van Rompuy elengedhetetlennek tartja, hogy minden egyiptomi politikai erő újra elkötelezze magát az ország demokratikus jövője mellett, és részt vegyen abban a folyamatban, amely a választásokhoz és civil kormányzat megalakulásához vezet. Az uniós vezetők emlékeztetnek, hogy az ideiglenes kormányzat is emellett kötelezte el magát, amikor átvette a hatalmat. A hadseregnek tiszteletben kell tartania és támogatnia kell ezt a folyamatot - írja a bizottság és az Európai Tanács elnöke.
"Az egyiptomiak demokrácia és alapvető szabadság iránti vágyát nem lehet figyelmen kívül hagyni, még kevésbé vérbe fojtani" - húzza alá José Manuel Barroso és Herman Van Rompuy.