2013. július. 25. 19:22 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 25. 19:19 Világ

Több száz milliárd dollárból tisztítanák Észak-Kína levegőjét

A kínai kormány jóváhagyta azt az ötéves, 277 milliárd dolláros tervet, amelyet a környezetvédelmi tárca illetékesei dolgoztak ki Észak-Kína levegőminőségének javítására – írta a China Daily című napilap csütörtökön.

Az intézkedések elsősorban Peking, Tiencsin város és Hopej tartomány területét érintenék, az a cél, hogy 2017-re a 2012. évi károsanyag-kibocsátást 25 százalékkal csökkentsék. A programmal az emberi egészségre különösen ártalmas, 2,5 mikron és annál kisebb átmérőjű finom szálló porszemcsék magas arányának visszaszorítására törekszenek.

A részletek ismertetését későbbre ígérték, de annyit közöltek, hogy a régió vezetői már több közös egyeztető megbeszélést tartottak az ügyben.

A tervhez csatlakozott Sanghaj is, amely - csakúgy, mint Tiencsin - 20 százalékkal menne a 2012. évi érték alá, míg a rendkívül szennyezett Sicsiacsuang, Hopej székhelye 30 százalékot vállalt. A központi kormány elképzelései között szerepel a legszennyezettebb levegőjű 13 városban egy külön, a szerves vegyületek kibocsátás-csökkentésére vonatkozó projekt bevezetése is.

Tavaly decemberben Kínában bejelentették, hogy a főbb városokban a levegőszennyezettség kezelésére 350 milliárd jüant (57 milliárd dollár) akarnak költeni. A környezettudományi akadémia alelnöke a China Dailynek azt nyilatkozta: a kormányzati vezetők a tervek elkészültekor döbbentek rá, hogy a kérdésben még hatékonyabb fellépésre van szükség.

Idén januárban és februárban Pekingben többszörösen meghaladta a nemzetközi határértéket a porszennyezés, volt olyan nap, amikor a levegőben a szállópor ennek harmincszorosát is elérte. Egy nemrég publikált tanulmány szerint Észak-Kínában átlagosan öt évvel rövidül meg nagyjából félmilliárd ember élete, elsősorban a széntüzelés okozta légszennyezés miatt.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.