2013. július. 24. 11:25 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 24. 11:19 Világ

Irtani kell a papagájokat Madridban

A madridi önkormányzat hadat üzent a betolakodó papagájfajoknak és mosómedvéknek, amelyek fenyegetést jelentenek az őshonos növény- és állatvilágra nézve, nem utolsó sorban pedig komoly károkat okoznak a helyi lakosságnak is.

A spanyol főváros vezetése által jóváhagyott terv azoknak az elszaporodott mosómedvéknek és papagájoknak a kiirtására vonatkozik, amelyek felmenőit egykori gazdáik engedték szabadon. Madrid parkjaiban robbanásszerűen megnőtt a vijjogó egzotikus papagájok száma és a hangos betolakodók elűzik fészkelőhelyeikről az őshonos fajokat. 

Az eredetileg az indiai szubkontinensről és Közép-Afrika, valamint Dél-Amerika egyes részeiről Európába importált papagájok igen népszerűek voltak a kisállattartók körében, mielőtt elterjedtek volna a szabad természetben. A főváros ritkábban lakott területein az amerikai mosómedvék váltak népszerű háziállatokká, amelyeket idővel szabadon engedtek, vagy maguktól szöktek el gazdáiktól. 

A hatóságok szerint a mosómedvék, amelyeknek nincsen természetes ellensége a térségben, kiűzik otthonaikból a vidrákat, kisebb testű állatokra vadásznak és a veszettség, illetve egyéb betegségek potenciális hordozói. Az elmúlt négy évben a hatóságok mintegy 300 kártevő állatot fogtak be. Elsősorban a mosómedvék és két papagájfaj - az örvös sándorpapagáj (Psittacula krameri) és a barátpapagáj (Myiopsitta monachus) - szerepel az önkormányzat "feketelistáján".

Kizárólag hatósági vadászengedéllyel rendelkezők vehetnek részt az állatok "befogásában és leölésében", amely során mérgek használata nem engedélyezett. A hatóságok eredetileg az amerikai nyércet (Neovison vison) is fel akarták venni a kiirtandók listájára, ám mivel az állat meglehetősen hasonlít az olyan őshonos fajokra, mint a közönséges görény (Mustela putorius) és a nyest (Martes foina), félő volt, hogy a vadászat során nem a megfelelő állatokat veszik célba. 

Nagy-Britanniában, ahol szintén elburjánzott bizonyos papagájfajok egyedszáma, különösen Londonban és a közeli megyékben, hasonló intézkedést rendeltek el négy évvel ezelőtt. A 2009-ben bevezetett törvény értelmében a földtulajdonosoknak immár nem kell engedély a kártevő papagájok megöléséhez - olvasható a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadásában.

Hirdetés