Váratlan lelet: egy szfinxre bukkantak Izraelben
Váratlan leletre, egy piramisépítő fáraóhoz kapcsolható egyiptomi szfinx mancsaira bukkantak a régészek Izraelben.
A szobor elülső végtagjainak töredékét Hácorban, a Galileai-tengertő északra lévő világörökségi helyszínen találták meg – közölte a közmédia híroldala. A mancsok közötti hieroglifák Menkauré fáraó nevét is említik, aki az Óbirodalom során, több mint 4000 éve uralkodott Egyiptomban, és az egyik nagy gízai piramis építtetőjeként tartják számon.
A kutatók nem hiszik, hogy Egyiptom és Izrael között bárminemű kapcsolat lett volna a fáraó uralkodása alatt. Úgy vélik, valószínűbb, hogy a szfinxet később szállították Izraelbe, a Kr.e. 2 évezred folyamán. A felirat ezenkívül egy mondatot is felölel: „… isteni manifesztációja által kedvelt, aki örök élettel ajándékozta meg.”
Amnon Ben-Tor, a Héber Egyetem régésze úgy hiszi, a leírás arra utalhat, hogy a szfinx Héliopoliszból származik, mely mára nagyrészt elpusztult és befedte a terjeszkedő Kairó.
A félig oroszlán, félig ember szfinx mitikus élőlény volt, mely az ókori Közel-Keleten, Indiában és Görögországban is megjelenik a művészetben. Ben-Tor és csapata szerint a Hácorban talált lelet az első szfinxmaradvány, mely Menkauré fáraóval van kapcsolatban. Ezenkívül az egyetlen királyi egyiptomi szfinx, amelyet Izraelben megtaláltak.
A szobortöredéket a városi palota bejáratánál egy régészeti rétegben találták meg. Kora Hácor rejtélyes pusztulására tekint vissza, amikor a Kr.e. 13. században a kánaániták elfoglalták.
A kutatók úgy vélik, a szfinxet a Kr.e. 17-16. században hozhatták Izraelbe, amikor Egyiptom egy részét a hükszoszok uralták. Az is elképzelhető ugyanakkor, hogy a királyi szobor ajándékként érkezett Hácorba egy egyiptomi királytól a Kr.e. 15-13. század folyamán. Ebben az időszakban Egyiptom uralta Kánaán nagy részét egy sor vazallusállam révén. Akkoriban Hácor Dél-Levante legfontosabb városa volt, mintegy 80 hektáron terül el, becsült populációja 20 ezer főt számlált.
Hácor stratégiailag az Egyiptom és Babilon közötti kereskedelmi útvonalon jött létre. Az eredetileg kánaánita várost a Kr.e. 2. évezred elejétől erősítgették, majd meghódították az izraeliták, újraépítették Salamon király alatt, végül Kr.e. 732-ben elpusztították az asszírok.