Szivardobozban kaphatott pénzt a spanyol kormányfő
A kormányzó spanyol Néppárt (PP) kedden ismét tagadta, hogy vezető politikusai, köztük Mariano Rajoy jelenlegi miniszterelnök illegális jövedelmekhez jutott az 1990-es években.
A konzervatív párt arra reagált, hogy az El Mundo című, jobbközép irányultságú napilap kedden részleteket közölt az állítólagos illegálisan fizetett jövedelemkiegészítéseket igazoló könyvelésből.
A lap szerint a különböző dátumok és nevek mellett bizonyos összegeket feltüntető iratot a PP volt pénztárnoka, Luis Bárcenas készítette, akit múlt csütörtökön helyeztek előzetes letartóztatásba egy olyan korrupciós ügy miatt, amelyben Rajoy neve is előkerült. A Népszabadság az El Mundo cikkét idézve azt írta, az összegeket állítólag készpénzben, egy-egy szivardobozban kézbesítették Rajoynak.
A Gürtel néven elhíresült ügyben azt próbálja meg bebizonyítani az ügyészség, hogy Bárcenas a múlt évtized végéig mintegy húsz éven keresztül 5-15 ezer euróval egészítette ki - az adóhivatal megkerülésével - számos képviselő, köztisztviselő és más funkcionárius fizetését, mégpedig magáncégektől származó bevételekből. A "titkos könyvelésnek" Rajoy is kedvezményezettje volt.
Az El Mundo számításai szerint az 1997 és 1999 között Jose María Aznar kormányában miniszterként tevékenykedő Rajoy 1998-ban 25 242 eurónak (közel 7,5 millió forintnak) megfelelő juttatást kapott, ami több, mint az akkori miniszteri fizetése, pedig a tárcafizetők jövedelmének kiegészítése tilos volt.
A spanyol kormányfő kedden - csakúgy mint múlt csütörtökön is - cáfolta, hogy feketén jutott volna pénzhez. A PP közleményében jelezte, a pártvezetés és a személyzet fizetésének folyósítása mindig a törvények és a vonatkozó adózási szabályok tiszteletben tartásával történt.
Az ellenzék kedden közölte, nem győzte meg a kormánypárt érvelése, és magyarázatot vár a miniszterelnöktől. Elena Valenciano, az ellenzéki szocialista párt (PSOE) főtitkár-helyettese szerint Rajoynak bíróság előtt kellene elmondania a spanyoloknak az igazságot, és ha kiderül, hogy nem mondott igazat a miniszterként kapott állítólagos jövedelemkiegészítésekkel kapcsolatban, nem maradhat a kormányfői poszton.
A Transparency International (TI) nemzetközi civil szervezet kedden közzétett felmérése szerint a spanyolok 83 százaléka véli úgy, hogy a politikai pártok az ország legkorruptabb intézményei. A TI spanyolországi szóvivője, Alejandro Salas azt mondta, egyáltalán nem érte meglepetésként az eredmény.
"A spanyolok az újságokból szinte mindennap értesülnek egy korrupciós esetről vagy egy politikus, egy polgármester vagy egy párt újabb megvesztegetési ügyéről" - magyarázta Salas, aki szerint a növekvő munkanélküliség és a tartós gazdasági válság tette különösen érzékennyé a lakosságot a súlyos bizalmi válságot okozó problémára.
A legfelső bíróság adatai szerint Spanyolországban jelenleg országszerte 1661 eljárás folyik politikusok és pártok ellen közpénzek hűtlen kezelése, csalás vagy korrupció miatt.