2013. július. 09. 09:20 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 09. 09:14 Világ

Megkurtítanák az uralkodói jogköröket a flamand nacionalisták

A flamand nacionalisták II. Albert távozásakor kezdeményezik az uralkodói jogkörök megkurtítását - írja keddi számában a La Libre Belgique, a második legnagyobb példányszámú francia nyelvű belga napilap.

A lap úgy értesült, hogy akárcsak húsz évvel ezelőtt, II. Albert koronázásakor, a szélsőjobboldali flamand párt, a Vlaams Belang (VB, Flamand érdek) képviselői Fülöp ünnepélyes hivatalba lépésekor sem lesznek jelen, mondván: nincs ott keresnivalójuk. Emellett a VB képviselői nyílt vitát követelnek a királyság intézményének és az uralkodó jogköreinek jövőjéről.

A mérsékeltebb, szintén jobboldali flamand nacionalista párt, az Új Flamand Szövetség (N-VA), ugyanúgy a királyság eltörlését és Flandria függetlenségét támogatja, szerdán két olyan javaslatot terjeszt a szövetségi törvényhozás elé, amely jelentősen csökkentené a király jogköreit, például korlátozná, hogy milyen jogai vannak az uralkodónak a szövetségi kormány megalakulásával kapcsolatban - ismerteti a napilap.

A jelenlegi államberendezkedésben, a társadalmi-politikai konszenzus alapján a király személye tartja össze a francia ajkú vallonokból, a hollandul beszélő flamandokból, a brüsszeliekből és a német nemzeti kisebbségből álló Belgiumot. Ezt egyszerűsítve a legtöbben úgy szokták megfogalmazni, hogy a vallonok, flamandok és németek között a király az egyetlen igazi belga. 

A szövetségi kormány megalakításában - amely a legutóbb több mint 500 napon át húzódott - komoly konzultációs, egyeztető, időnként már-már békítő feladat hárul az uralkodóra.

A szövetségi képviselőházban a legtöbb képviselővel rendelkező, mégis ellenzéki N-VA mintegy 40 ponton módosítaná a belga alkotmányt, a változtatások pedig közvetve vagy közvetlenül jobbára a monarchia intézményét érintenék. A módosításokat előterjesztő képviselők egyelőre csak társadalmi vitát akarnak kezdeményezni elképzeléseikről, az államberendezkedés módosítását pedig az egyébként is napirenden lévő államreform keretében rendeznék. Így a közvéleménynek is van ideje felkészülni a változásokra, az embereknek lesz idejük véleményt formálni a javaslatokról - vélik a flamand képviselők a La Libre Belgique beszámolója szerint.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.