"Magára hagyottnak és csalódottnak" érzi magát a szír ellenzék
Az Egyesült Államok és Európa visszatáncolt a korábbi, a Szabad Szíriai Hadsereg felfegyverzésére vonatkozó ígéretétől - ezt fájlalják a szír felkelők. Felszólítjuk a nemzetközi közösséget, teljesítse kötelezettségvállalásait.
A Muzulmán Testvériség nevű iszlám szervezet szíriai szárnya vasárnap felszólította az Egyesült Államokat és Európát: miután a szír ellenzék rendezte sorait, véget vetett a hónapok óta tartó hatalmi vákuumnak és megválasztotta új vezetőjét, a Nyugat is adja meg végre a beígért katonai segítséget.
"Magunkra hagyottnak és csalódottnak érezzük magunkat amiatt, hogy az Egyesült Államok és Európa visszatáncolt a korábbi, a Szabad Szíriai Hadsereg felfegyverzésére vonatkozó ígéretétől, és felszólítjuk a nemzetközi közösséget, teljesítse kötelezettségvállalásait" - áll a szíriai ellenzéki szervezet által kiadott közleményben.
Az Egyesült Államok korábban jelezte, hogy az addigi humanitárius segítséget kiegészítve kész "az erőviszonyok egyensúlyba hozására" fegyvereket szállítani a szíriai felkelőknek. Washington térségbeli szövetségesei, Katar és Szaúd-Arábia már küldtek is fegyvereket (például vállról indítható légvédelmi rakétákat), de arról egyelőre nem érkezett biztos információ, hogy a nyugati országokból, azaz az Egyesült Államokból, illetve a szintén ilyen ígéretet tevő Franciaországból és Nagy-Britanniából megindult volna a fegyverszállítás. Márpedig a szír ellenzék több fegyvert, illetve az eddiginél korszerűbb harci eszközöket akar, főleg, mióta Bassár el-Aszad elnök csapatai a velük szövetséges libanoni Hezbollah milícia fegyvereseivel kiegészülve Szíria középső részén új támadásokat indítottak a felkelők területei ellen.
Melhem al-Drobi, a Muzulmán Testvériség szíriai szárnyának egyik vezetője elmondta: az a tény, hogy szombaton Isztambulban a Szíriai Nemzeti Koalíció elnevezésű ellenzéki ernyőszervezet megválasztotta végre új vezetőjét, megadhatja a Nyugatnak a fegyverszállítások megindításához szükséges bizalmat. "Hivatalosan is üdvözölték új vezetőnket. Most pedig tegyék meg a szükséges gyakorlati lépéseket" - mondta al-Drobi, aki maga is Isztambulból nyilatkozott.
Az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei részben az ellenzék megosztottsága miatt haboztak eddig beindítani a fegyverszállításokat, de az is aggasztja őket, hogy a szír felkelőkön belül mind nagyobb befolyásra tesznek szert a radikális iszlamista csoportok, melyek közül egyesek az al-Kaida terrorszervezettel is kapcsolatban állnak.