2013. június. 21. 16:06 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 21. 16:00 Világ

Berendelte a német külügy a török nagykövetet

Berendelték pénteken a berlini külügyminisztériumba Törökország nagykövetét, tiltakozásul egy török miniszter megjegyzése miatt, amely szerint a német kormány belpolitikai taktikai okokból hátráltatja a török uniós csatlakozási folyamatot.

"Ez így nem fog menni" - mondta Andreas Peschke, a külügyminisztérium szóvivője pénteken Berlinben, reagálva Egemen Bagis európai uniós ügyekért felelős török miniszter előző napi kijelentésére, amely szerint a német kormánynak nem kellene a belpolitikával kevernie a török uniós integráció ügyét. Ha Angela Merkel kancellár "témát keres" a szeptemberi országos parlamenti választási kampányhoz, "akkor az ne Törökország legyen" - mondta a miniszter. 

Egemen Bagis azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy uniós diplomaták csütörtöki közlése szerint egyelőre nem nyitják meg a török csatlakozási tárgyalások újabb fejezetét. A név nélkül nyilatkozó források szerint Németország és Hollandia fenntartási miatt döntöttek így. Az eredeti menetrend szerint június utolsó hetében kezdődött volna az új tárgyalási forduló.

A német külügyminisztérium szóvivője pénteken hangsúlyozta, hogy a csúszásnak kizárólag technikai okai vannak, és nincs "közvetlen összefüggés" az ügy és a törökországi tiltakozó mozgalommal szembeni kormányzati fellépés között. 

Mértékadó német politikai tényezők a törökországi tüntetéssorozat május végi kezdete óta nem kapcsolták össze a demonstrációk elleni fellépést a török uniós csatlakozással. Pénteken azonban változott a helyzet, Volker Kauder, a kormányzó konzervatív CDU/CSU parlamenti frakcióvezetője egy lapinterjúban figyelmeztetett: az EU leállíthatja a csatlakozási tárgyalásokat, ha a török kormány beveti a hadsereget. Ez a fejlemény "fényévekre távolítaná el Törökországot az EU-tól" - mondta Kauder.

Angela Merkel a hét elején bírálta először a török kormányzat eljárását a tüntetőkkel szemben. A kancellár egy interjúban azt mondta: "nem fér össze a gyülekezési szabadságról és a véleményszabadságról alkotott elképzelésünkkel mindaz, ami jelenleg Törökországban történik". 

Törökország 1987-ben nyújtott be tagfelvételi kérelmet. A csatlakozási tárgyalások 2005-ben kezdődtek. A 35 fejezetből eddig 13-at nyitottak meg, lezárni pedig egyet sikerült. A tárgyalásokat egyebek között az hátráltatja, hogy Törökország nem ismeri el az uniós tag Ciprusi Köztársaságot.

Németországban, ahol nagyjából 3 millió török él, a liberálisokkal kormányzó konzervatívok nem támogatják, hogy Törökország belépjen az EU-ba, a teljes jogú tagság helyett az úgynevezett megkülönböztetett partneri viszony kialakítását tartják megfelelő megoldásnak, de a csatlakozási tárgyalások ellen nincsen kifogásuk.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.