Váratlan fordulat: Észak-Korea tárgyalni akar
Észak-Korea váratlanul hivatalos tárgyalási ajánlatot tett csütörtökön Dél-Koreának a megromlott viszony rendezése érdekében, s az ajánlatot Szöul szinte azonnal elfogadta.
A két Korea békés újraegyesítéséért felelős phenjani bizottság közleményében azt javasolta, hogy a 2000. június 15-én elfogadott közös nyilatkozat jubileuma alkalmából, a kétoldalú kapcsolatok rendezése érdekében kész kormányszintű tárgyalásokat folytatni Szöullal egy sor kérdésről, így a közösen működtetett keszongi ipari park újbóli működtetéséről is, amelyet Phenjan áprilisban közepén blokád alá vont, majd kiürített.
Az együttműködés jelképévé vált, a fegyvermentes övezettől északra fekvő keszongi parkban 123 dél-koreai vállalat alkalmazott 53 ezer észak-koreai munkást.
Phenjan arról is hajlandó tárgyalni, hogy dél-koreai turisták ismét felkereshessék a Kumgang-hegyen (Gyémánt-hegy) lévő üdülőövezetet, amely korábban helyszíne volt az 1950-1953-as koreai háborúban szétszakított családok és rokonok találkozóinak. A két ország 1997 óta több mint tíz éven át szervezett túrákat az üdülőövezetbe, s ez is a két ország közti megbékélés egyfajta jelképévé vált. A dél-koreaiak turistaútjai 2008 júliusáig tartottak, akkor egy észak-koreai járőr lelőtt egy dél-koreai asszonyt, aki a tiltott övezetbe tévedt.
Észak-Korea azt is javasolta a dél-koreai kormánynak és civil szervezeteknek, hogy együtt ünnepeljék meg a 2000. június 15-én elfogadott nyilatkozatot, amely Phenjan szerint "történelmi dokumentum" volt, és megnyitotta az utat a megbékélés, illetve a Észak és Dél közötti együttműködés előtt. A nyilatkozatot Kim De Dzsong akkor dél-koreai államfő és Kim Dzsong Il néhai észak-koreai vezető történelminek mondott csúcstalálkozóján fogadták el, s a két ország közeledésének kezdetét jelentette.
Phenjan szerint ha Szöul elfogadja a tárgyalási ajánlatot, akkor helyreállítják a vöröskereszt által létesítette forródrótot is, azt a telefonvonalat, amelyet a két ország közötti általános kommunikációra, valamint a segélyszállítmányokról és a szétszakított családok találkozóiról folytatott egyezkedésre használtak. A kommunikációs vonalat azután szakította meg Észak-Korea, hogy Dél-Korea és az Egyesült Államok március elején közös két hónapos tengeri hadgyakorlatot kezdett a térségben, és Szöul elítélte a februárban végrehajtott harmadik észak-koreai atomrobbantást.
Phenjan felajánlotta Szöulnak, hogy meghatározhatja a tárgyalások helyét és időpontját. Felszólította arra, hogy a bizalom helyreállítása és a kapcsolatok rendezése érdekében fogadja el a javaslatot.
Röviddel a bejelentés után a dél-koreai kormány üdvözölte és elfogadta a tárgyalási ajánlatot. Közölte, hogy a későbbiekben határozza meg, hol és mikor legyenek a tárgyalások. Szöul reményét fejezte ki, hogy a megbeszélések hozzájárulnak a kölcsönös bizalom növeléséhez a két ország között.