2013. június. 05. 12:04 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 05. 11:55 Világ

Meghúzzák a nadrágszíjat az izraeli hadseregnél

Benni Ganc izraeli vezérkari főnök újabb két megszorító intézkedésről döntött a megkurtított katonai költségvetés miatt – írta a Jediót Ahronót című napilap szerdán.

A tartalékosok behívásának felfüggesztése mellett kevesebb külső szakértő és tanácsadó segítségét kéri az izraeli hadsereg, valamint beszüntetik a külföldi kiküldetéseket.

A lapnak név nélkül nyilatkozó katonai forrás szerint ezeket a megszorításokat már évekkel ezelőtt végre kellett volna hajtani, mert az utóbbi években számos tiszt jutalomként, fölöslegesen utazott külföldre katonai delegációkkal.

A vezérkari főnök kedden egy dél-izraeli katonai bázison bejelentette, hogy a hadsereg folytatja hatékonyságnövelő intézkedéseit. "A következő évek gazdasági helyzete nem lesz könnyű, de úgy vélem, megbirkózunk a nehézségekkel" – mondta.

A népszerű napilap "Útban a vizsgálóbizottság felé" című cikkének szerzője élesen bírálta a katonai költségvetés hárommilliárd sékeles (körülbelül 180 milliárd forintos) csökkentését, és azt állította, hogy az a 2006. július előtti állapotokba veti vissza a hadsereget.

A második libanoni háború után létesült vizsgálóbizottság megállapította, hogy akkor felkészületlenül érte a hadsereget a hadviselés, elsősorban a tartalékosok gyakorlatozásának hiánya miatt.

A jelentés után katonai reformokat hajtottak végre Izraelben, rendszeressé tették a tartalékosok hadgyakorlatait, de kedden bejelentették, hogy a költségvetési megszorítások miatt leállították a tartalékosok 2013-ra tervezett kiképzését, sőt, a behívásukat is felfüggesztik.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.