Orosz kutatók kerültek bajba az Északi-sarkon
Egy atommeghajtású jégtörő bevetésével kezdődött meg hétfőn az északi-sarki SZP-40 orosz kutatóállomás személyzetének evakuálása, a jégpáncél olvadása miatt életveszélyessé váló repedések keletkeztek ugyanis a bázis alatt.
A "Jamal" atommeghajtású jégtörőt indították útnak a murmanszki kikötőből az SZP-40 orosz kutatóállomás 16 sarkkutatójának megmentésére. A jégtörő nagyjából 12 nap alatt éri el az állomást a kanadai partok közelében - mondta Jekatyerina Ananyjeva, a hajót üzemeltető orosz Atomflot vállalat képviseletében.
A mentőakció előreláthatólag egy hónapig tart. A kutatóállomás teljes felszerelését a jégtörő fedélzetére emelik, és elszállítják az orosz Szevernaja Zemlja szigetcsoport egyikére.
A szentpétervári Arktisz- és Antarktisz-kutató Intézet munkatársai 2012 októbere óta vizsgálják a klímaváltozás jeleit a sarkvidéken. Eredeti terveik szerint még néhány hónapot maradtak volna a Kanadától körülbelül 1600 kilométerre lévő területen, de kénytelenek áttelepíteni az állomást, mert a váratlan sebességű felmelegedés miatt repedezik a 2-4 méter vastag jégtábla.
ENSZ-szakértők szerint a tavalyi év volt az egyik legmelegebb a térségben azóta, hogy megfigyeléseket végeznek, és rekordgyorsasággal olvadt az északi-sarki jégsapka.