2013. május. 24. 15:36 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 24. 15:35 Világ

Újra a segélypénzt kéri Dél-Korea Észak-Koreától

Dél-Korea ismét a 2000 óta élelmiszersegélyek formájában folyósított kölcsönök értékének megtérítésére szólította fel Észak-Koreát pénteken. Szöul összesen 875 millió dollárt követel – közölte a dél-koreai országegyesítési minisztérium.

A folyamatos éhínséggel küzdő Észak-Korea 2000 és 2007 között 2,4 millió tonna rizst és 200 ezer tonna kukoricát kapott Szöultól. A segélyek megtérítését egy korábbi megállapodás szerint tavaly júniusban kellett volna megkezdenie Phenjannak, de az első, 5,8 millió dolláros részlet többszöri felszólításra sem érkezett meg – jelentette a Yonhap hírügynökség.

Az Észak-Korea irányában megbékélési politikát folytató Kim De Dzsung és No Mu Hjon elnökök hivatali ideje alatt Szöul körülbelül 720 millió dollár értékű "élelmiszerkölcsönt" nyújtott Phenjannak, évi egy százalékos kamatra. Phenjannak 2037-ig összesen 875 millió dollárt kell visszafizetnie.

Emellett Dél-Korea a textilgyártáshoz és más ipari tevékenységekhez szükséges nyersanyagokkal is ellátta szomszédját, a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére is utalt kölcsönöket. Egy zátonyra futott nemzetközi projekt keretében pedig egy polgári célú észak-koreai atomerőmű építését is támogatta az említett időszakban.

A fenti kölcsönökből eddig egy fillért sem kapott vissza Szöul, dél-koreai sajtóhírek szerint pedig a jelenlegi helyzetben teljesen valószínűtlen, hogy javuljon Phenjan fizetési hajlandósága.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.