Kína 1976 óta nem végzett ilyen kísérletet, aggódik az USA
Kína hétfőn nagyméretű rakétát bocsátott fel a világűrbe, amely a Földtől 10 ezer kilométeres magasságba emelkedett, és ezzel 1976 óta a legjelentősebb ilyen kínai rakétakísérletnek számít – közölte szerdán az amerikai Harvard Egyetem munkatársa.
A rakétát a nyugat-kínai Hszicsang űrközpontból bocsátották fel, és a Föld magnetoszférájának tanulmányozására szolgáló tudományos felszerelést szállított az űrbe – mondta Jonathan McDowell asztrofizikus. Az amerikai védelmi minisztérium szóvivője elzárkózott az esemény kommentálásától.
McDowell szerint lehetséges, hogy a rakétát a jövőben rakétavédelmi eszközök világűrbe juttatására fogják használni, bár nincs bizonyíték arra, hogy a rakétafelbocsátás ennek a képességnek a tesztelésére szolgált.
Az Egyesült Államokat aggasztja Kína rakétavédelmi képességeinek fejlesztése, miután Peking 2007-ben egy rakétával megsemmisítette egyik saját használhatatlanná vált műholdját, hatalmas mennyiségű űrszemetet hagyva hátra.
A kínai rakétafelbocsátás kevesebb mint egy héttel követte Ashton Carter amerikai védelmi miniszterhelyettes nyilatkozatát. Carter ebben beszámolt azokról a "régóta esedékes" amerikai törekvésekről, amelyeknek célja az amerikai nemzetbiztonsági műholdak megóvása és a potenciális ellenfelek űrbeli kapacitásaival szembeni védelem fejlesztése.