2013. május. 09. 16:35 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 09. 16:35 Világ

Brit kormány: vegyi fegyvereket vetett be a szíriai kormány

"Nagyon valószínű", hogy a szíriai kormány vegyi fegyvereket vetett be – ezt mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján a brit kormány szóvivője. Hozzátette ugyanakkor: arra "egyelőre" nincs bizonyíték, hogy a Bassár el-Aszad államfő rezsimje ellen küzdő ellenzéki erők is használtak volna ilyen fegyvereket.

A szíriai kormány vegyifegyver-használatára David Cameron brit miniszterelnök személyesen is egyenes utalást tett a parlamentben. Azt mondta: a brit kormánynak egyelőre "korlátozott, de egyre nagyobb számú és meggyőző" információja van arról, hogy a szíriai rezsim "bevetett és továbbra is bevet" ilyen fegyvereket, köztük szaringázt.

Cameron pénteken Moszkvába utazik, ahol elsősorban a szíriai helyzetről tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

A brit sajtó korábban megszellőztetett olyan értesüléseket, hogy brit szakértők vegyi fegyverek bevetésére utaló nyomokat találtak Szíriából kicsempészett talajmintákban.

A The Times című brit napilap név nélkül nyilatkozó katonai forrásokat idézve nemrég azt írta, hogy a brit védelmi minisztérium vegyi és biológiai kutatóintézetének szakértői "egyértelmű bizonyítékokat" találtak a talajmintákban "valamilyen fajtájú vegyi fegyver" szíriai bevetésére.

A talajminta a lap értesülése szerint Damaszkusz közeléből származik, egy olyan térségből, ahol heves összecsapások voltak a kormányerők és a felkelők között.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.