Rengett a föld az iráni atomerőműnél
6,3-as erősségű földrengés rázta meg Irán délnyugati részét. Az amerikai földtani intézet adatai szerint a rengés epicentruma 89 kilométerre volt Bushehrtől, nagyjából tíz kilométeres mélységben. Bushehrben található Irán és a térség első atomerőműve, amely az eddigi hírek szerint sértetlen maradt. Eddig 30 halottról érkezett hír.
A közösségi oldalakon többen arról számoltak be, hogy a rengést Dubaiban és Abu Dhabiban is érezni lehetett. Az utolsó hírtek szerint 30 ember meghalt és több mint 800-an megsérültek.
Az iráni szeizmológiai intézet az amerikai adatnál kisebb, 6,1-es rengést mért a Bushehrtől délre lévő Kakinál.
"A földrengés semmilyen módon nem érintette az erőmű működését, a személyzet a megszokott rendben folytatja a munkát, és a sugárzás szintje teljes mértékben a normál határértéken belül van" – ezt mondta az Atomsztrojexport egyik tisztségviselője a RIA orosz állami hírügynökség szerint.
Egy iráni kormányzati tisztségviselő a francia hírügynökségnek ugyancsak megerősítette, hogy a létesítmény sértetlen maradt.
A BBC emlékeztet: több ország aggodalmát fejezte ki korábban amiatt, hogy Irán nukleáris programja nem békés célokat szolgál, hanem atomfegyverek kifejlesztését. A teheráni vezetők ezt mindig cáfolták.
A bushehri atomerőművet idén január ötödikén kapcsolták rá az iráni energiahálózatra. Irán és a térség első atomerőműve a fővárostól, Teherántól körülbelül 1200 kilométerre délre, a Perzsa-öböl melletti Bushehrben található. Első reaktorblokkja a nyugati és az orosz technika keveréke. A német Siemens cég leányvállalata, a Kraftwerk Union kezdte építeni még 1975-ben, de a munka pár évvel később leállt, és sokáig egyik nyugati állam sem vállalta a folytatását.
Irán több tektonikus lemez találkozásánál fekszik, így ott gyakoriak a földrengések. 2003 decemberében a dél-iráni Bam városában 31 ezer halottat követelt egy földmozgás. Tavaly augusztusban 306-an vesztették életüket az északnyugati országrészben két rengés miatt.