Világ Szabó Ágnes (Berlin) 2013. április. 01. 19:47

Veszélyben a berlini fal: réseket ütnek a maradványon

Bár a berlini bal 1989-ben leomlott, egy hosszabb, egybefüggő szakaszát megkímélték az enyészettől. A graffitiképeiről híres East Side Gallery részleges bontása, áthelyezése ugyanakkor folyton napirendre kerül, mihelyt egy beruházás érdekei úgy kívánják. Most egy luxuslakóház miatt nyúlnának hozzá a civilek tiltakozása ellenére.

Az East Side Gallery Berlin Friedrichshain kerületében, a Spree folyó mentén az Ostbahnhof és az Oberbaumbrücke között található: ez a berlini fal legnagyobb, egybefüggő maradványa. 1990 tavaszán, a fal megnyitása után 21 ország 118 művésze hagyta hátra kézjegyét az egykori határsávot védő hátsó falrészen. Többek közt öt magyar is: Gábor Imre, Gerber Pál, Gerhes Gábor, Györffy Sándor és Kentaur.

Szabó Ágnes

Az East Side a maga 1,3 kilométerével a világ leghosszabb szabadtéri galériája lett, a falszakaszon a művészek a 89/90-es fordulatot, az eufóriát, a jövőbe vetett hitet örökítették meg művészi eszközökkel. A graffitik közül a kommunista vezérek testvéri csókja vagy a falat áttörő Trabant sokaknak még anélkül is ismerős, hogy valaha jártak volna Berlinben. A galériát a nyitás napján műemlékké nyilvánították, így az East Side azóta egyszerre szabadtéri műalkotás és az emlékezés helyszíne, mely közvetíti azt az érzést, hogy milyen lehetett egy megosztott városban élni. Az East Side évente több százezer embert vonz, Berlin egyik kihagyhatatlan nevezetessége.

Csábító fekvés

Az East side mögötti partszakasz ugyanakkor már nagyjából a 90-es évektől kezdve városfejlesztési célpont: része annak a megaprojektnek (Mediaspree, újabban Leitbild Spreeraum), amely 3,7 km-es szakaszon a Spree mindkét partján üzleti–irodai (főként telekommunikáció–média), szórakoztatóipari, szabadidős és lakófunkciókat kiszolgáló beruházásokat valósítana meg a magán- és a közösségi szektor (berlini szenátus, érintett önkormányzatok) összefogásával.

Ennek keretében már nagyon sok minden elkészült, vadonatúj épületek vagy régiek újragondolása, az East side szomszédságában például az O2 Aréna, amely Németország második legnagyobb multifunkcionális csarnoka. Ez egyben a Mediaspree-projekt egyik legtöbbet kritizált beruházása: többek között azért, mert egy 45 méter hosszú faldarabot az East Side-ból miatta kellett eltávolítani. Az akkor eltávolított darabok nem kerültek vissza eredeti helyükre, hanem attól 50 méterre állnak. Csak azért, hogy a látogatóknak zavartalan kilátása legyen a Spree-re.

A politika áldásával

Március elején egy 45 lakásos luxusapartman, a Living Levels kezdődő építési munkálatai miatt indult a világsajtót bejáró tiltakozás: a beruházó ugyanis 22 méter szélességben az építés idejére ki szeretett volna vetetni szelvényeket a falból, hogy a szállítójárművei közlekedni tudjanak. A Living Levels (tervező: NPS Tchoban Voss nemzetközi hírű német építésziroda) 2008 júniusa óta hatályos építési engedéllyel rendelkezik, a kerület polgármestere pedig szerződésben biztosította az átjárást az East Side Gallery területén a munkálatok idején.

Az építkezést a válság miatt az utolsó pillanatban kezdték meg: az építési engedély 2013 márciusáig volt kiadva, tehát eddig az időpontig mindenképp el kellett kezdeni a beruházást, aminek két falszelvény eltávolításával adtak nyomatékot. A közösségi hálón terjedő hír gyorsan összerántott egy tüntetést, amely átmenetileg megállította további elemek kiemelését. Világszerte rengetegen tiltakoztak az East Side „lerombolása” ellen, a március 17-i megmozdulást az egyik legkorábban protestáló, Németországban egykor rendkívül népszerű David Hasselhoff (Knight Rider, Baywatch) védnökölte.

Múlt szerdán a beruházó újabb négy elemet vágott ki az East Side-ból, amit ismét demonstráció követett. A berlini szenátus szóvivője igyekezett a tüntetőket megnyugtatni, hogy az építkezés befejezésével, 2015 végére az eltávolított faldarabok visszakerülnek eredeti helyükre. De legalább ekkora lyukra mindenképp szükségük van az építkezésen folyó szállítási munkálatok miatt, és a befektetők részéről már ez is kedvezmény, hiszen eredetileg 22 méter falszakasz elmozdítására volt engedélyük.

Szabó Ágnes

Antikapitalista jelszavak

A Mediaspree-megaprojektet, benne az East Side Gallery megbontását támadó civil szövetség (Süllyesszük el a Mediaspree-t!) azonban tántoríthatatlan, szerintük Klaus Wowereitnak, Berlin szociáldemokrata főpolgármesterének új területet kellene kijelölni a projekt számára, és azt kellene cserébe felkínálnia a Spree parti telekért. „Ennek azonban nem sok esélyét látjuk, miután tudjuk, hogy 6 lakást már sikeresen eladtak a még el sem készült komplexumban. A célunk az, ami egyébként a berlini lakosok háromnegyedének álláspontja is, hogy a Spree part maradjon meg természetes, zöld partszakasznak. Bár tisztában vagyunk azzal, hogy Berlin most Európa egyik legnépszerűbb városa, ami nyilván kedvez a Living Levels jellegű projekteknek, de szerintünk Berlin az East Side Gallery elvesztésével többet veszít, mint nyer.” – mondta a hvg.hu-nak a galéria sarkán egy lakókocsiban táborozó, az East side megmentésére alakult egyesület egyik tagja.

A civilek érvei között a berlini baloldali tüntetésekről ismert jelszavak köszönnek vissza, mint például „Nem győzhet mindig a kapitalizmus a profittal szemben”. Az pedig leginkább a Zöldeket idézi, hogy fenntartható és jövőorientált várostervezést követelnek, ami szociális és ökológiai szempontokat is szem előtt tart. Figyelemmel van a Spree ökoszisztémájára és arra, hogy a városfejlesztés miatt ne szoruljon ki a helyi lakosság. A projekt ellen egy online petíció aláírásával lehet tiltakozni: a cél 50 ezer aláírás gyűjtése és ezzel a projekt meghiúsítása.

Mediaspree: eurómilliókból épülő projektek tárháza
A már kész projektek jelentős része a médiaiparhoz kapcsolódik: a Spree partján székelnek az Universal Music és a Music Televison német központjai, valamint az utóbbinak az almárkái, a Viva és a Viva Plus. Ide építtette az amerikai Anschutz Entertainment az O2 Arénát, és a SAT1 több szerkesztősége is a Spree partján felépült, a filmgyártás igényeit kiszolgáló tv-gyárban (Fernsehwerft) talált otthonra. A legtöbb épületkomplexumot irodai- és kereskedelmi célú hasznosításra húzták fel, de épültek szállodák is. Több világcég ide álmodta német vagy európai központját (BASF, Toyota), de például a német szolgáltatóipari szakszervezeti szövetség (ver.di) vagy a német hulladékkezelő vállalat székhelye is ezen a területen található. A projekttervek legalább fele alakulóban van, az East Side közelében még egy gyaloghidat is építenének Friedrichshain és Kreuzberg között a ’45-ben megsemmisített Brommy-híd helyén.
Hirdetés